İlköğretim 8. sınıf vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersinde yer alan kavramların kazanılmışlık düzeyi
Level of internalizing the concepts in citizenship and human rights course in eighth-grade
  1. Tez No: 190953
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Araştırmanın amacı; 8. sınıf vatandaşlık ve insan hakları dersinin kavramlarınınöğrenilmişlik düzeyini tespit etmektir.Bu sorularla öğrencilerin kavram öğrenmelerinde etkiye sahip olduğu düşünülen?öğrencilerin evlerinde kendilerine ait odalarının olup olmadığı?, ?öğrenci ailelerinin aylıkgelirleri?, ?öğrencilerin vatandaşlık dersi aldıkları öğretmenlerinin branşları?, ?öğrenci annelerinineğitim durumları?, ?öğrenci babalarının mesleği?, ?öğrenci annelerinin mesleği? faktörleri ileilişkileri saptanmaya çalışılmıştır.Bu anket 5 ilde, 30 okulda yapılmış ve 1625 kişiye uygulanmıştır.Araştırma sonunda ;?kendisine ait odaları bulunan öğrencilerin kendisine ait odasıbulunmayan öğrencilere göre daha başarılı olduğu?, ?maddi olarak yeterli gelire sahip aileöğrencileri, maddi yönden yetersiz gelire sahip olan aile öğrencilerinden daha başarılı oldukları?,?ilköğretim sosyal bilgiler öğretmenliğinden mezun olmuş öğretmenlerden ders alan öğrencilerindiğer branşlardan mezun olmuş öğretmenlerden ders alan öğrencilerden daha başarılı oldukları?,?annenin eğitim durumunun yüksek düzeyde olması öğrenci kavram öğrenmelerinde olumlu biretkiye sahip olduğu?, ?öğrenci velilerinin mesleğinin öğrenci kavram öğrenmelerinde etkiliolduğu?, sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to determine the level of internalizing the concepts ofcitizenship and human rights course in eighth-grade.The relation of the factors considered to have an impact on students to learn conceptssuch as ?whether or not students own a personal room at their homes,? ?monthly salaries ofstudents? families,? ?branches of the teachers from whom students learn about citizenship,??educational backgrounds of students? mothers,? ?occupations of students? fathers? to thosequestions was tried to be determined.This survey was conducted in 5 provinces and applied to 1625 persons.At the consequence of study the following results were obtained: ?students havingpersonal rooms are more successful than those who do not?, ?students with high incomefamilies are more successful than those who have with low-income families?, ?studentsattending classes of teachers that graduated from the department of teaching social sciencesare more successful than those who attend the classes of teachers that graduated from otherfields?, ?mothers with a high level of education have a positive impact on students to learn theconcepts?, ?the occupations of students guardians have an impact on students to learnconcepts.?