İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde yer alan vatandaşlık konularıyla ilgili kavramsal anlamaları
Elementary school 7th grade students' conceptual understandings related to the citizenship subjects taking place in social studies course
- Tez No: 218914
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler ile Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi derslerinde geçen ortak vatandaşlık kavramlarına ilişkin öğrencilerin kavramsal anlamaları içerisinde yanılgılarının var olup olmaması aşağıda belirtilen değişkenler açısından karşılaştırılacaktır:a. Öğrencilerin vatandaşlık kavramlarına ilişkin sahip oldukları mevcut ön bilgileri,b. Uygulanan eğitim-öğretim programı yaklaşımı,c. İlgili ders öğretmenlerinin mesleki kıdemleri,d. Öğrencilerin cinsiyeti,e. Öğrencilerin içindeki yaşadıkları sosyal, kültürel ve ekonomik çevre koşulları,f. Öğrencilerin aile yapılarında demokrasi, katılım ve işbölümü öğelerinin yer alma durumu.Yukarıda belirtilen değişkenlere ek olarak, öğrencilerin derse ilişkin ilgileriyle sahip oldukları alternatif kavramlar arasındaki ilişki de incelenmiştir.Araştırma türü olarak bu çalışmada betimsel ve yarı deneysel desen birlikte uygulanmıştır. Araştırma, Ankara İline bağlı çeşitli sosyo-ekonomik düzeyleri temsil eden farklı ilçelerinden basit seçkisiz seçilen yeni programın uygulandığı 5 pilot okul ile eski programın uygulandığı 10 okulda gerçekleştirildi. Bu 15 okulun, 7. sınıfına devam eden toplam 606 öğrenci ve 15 Sosyal Bilgiler Öğretmenin katkılarıyla örneklem grubu oluşturulmuştur.Araştırmada elde edilen veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen sosyo-ekonomik durum anketi, ilgi ölçeği ve üç aşamalı çoktan seçmeli sorulardan oluşan kavramsal anlama testi aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın verilerinin çözümümde yüzde-frekans tabloları, ortalama, standart sapma istatistikleri, t testi, varyans analizi, ikili karşılaştırma (Post-Hoc) ve ki kare analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,5 olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonucundaa. Eski ve yeni program ile öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinin vatandaşlık kavramlarına ilişkin mevcut ön bilgileri sorgulandığında yanılgılara sahip olduğu saptanmıştır.b. Eski ve yeni programlara göre öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinin vatandaşlık ünitesiyle ilgili konuyu işlendikten sonra ?giriş?, ?geliştirme?, ?pekiştirme? düzeylerinde kavram yanılgılarına sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the conceptual understanding of the 7th grade students in the course Social Studies with Citizenship and Education of Human Rights was analyzed to investigate whether there is a misconception in their understanding by comparing it in terms of the following variables:a. The existing pre-knowledge that students have regarding to the citizenship concepts,b. Approach for educational curriculum which was deployed,c. Professional rank of the social studies teachers,d. Gender of students,e. Social, cultural and economic environmental conditions that students live in,f. The existing of components such as democracy, participation and division of tasks in the family structure of the students.In addition to the variables mentioned above, the relation between the desire of the students in the courses and the alternative conceptions they possess was analyzed.Descriptional and semi-experimental design were used together in the study as the kinds of research. The research was practised in five pilot schools where the new curriculum was followed and ten schools where the old curriculum was followed from the different towns which represent different socio-economic levels of Ankara. From these 15 schools, 606 students and 15 social studies teachers who are in the 7th grade constituted an examplifier group.Data which were obtained during the research compiled by the three-tier conceptual understanding test consisting of multiple choice questions, socio-economic condition questioneer which was developed by the researcher and desire scale. While solving the research data percentage-frequency tables, avarage standard statistics, t-test, variation analyze, comparing with two (Post-Hoc) and that square were utilized. In the research, 0,5 was accepted as meaning level.In the result of the study;a. When pre-knowledge related with citizenship concepts of 7th grade students who are educated by both the old and new curriculum were questioned. It was determined that they had misconceptions.b. It was also determined that they had misconceptions in their ?introduction?, ?developing? and ?reinforcement? levels after the subject which was related with citizenship unit was taught to the 7th grade students who followed the old and the new curriculum.