The perception of trational Ottoman domestic architecture as a category of historic heritage and a source of inspiration for architectural practice (1909-1931)
Geleneksel Osmanlı mimarisinin, bir tarihsel miras kategorisi ve mimari pratik için esin kaynağı olarak algılanışı (1909-1931)
  1. Tez No: 206245
  2. Yazar: YAVUZ SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geleneksel konut mimarisi konusu yirminci yüzyılın erken onyıllarında Osmanlıİmparatorluğu ve Cumhuriyet Türkiyesi'nin ?tarihsel miras? tartışmalarında dikkate değer biryer kazandı. Bu dönemde çok sayıda araştırmacı bu tarihsel mimari kategorisini analiz edipdeğerli örneklerin koruma altına alınması gereğini vurguladılar. Mesken mimarisinde tarihselgeleneğin biçimlerine ve özelliklerine dayalı olarak yeni ve milli bir üslup oluşturulmasıgündemi de bu bağlamda gelişti ve Sedad Hakki Eldem'in 1932'de Güzel SanatlarAkademisi'nde başlattığı ?Milli Mimari Semineri?ne giden yolu açtı. Mimarlık tarihi yazınıalanında konut mimarisine yönelik yükselen ilgi tarihteki büyük olaylar yerine sıradaninsanların geçmişteki gündelik hayatlarına odaklanan ?eskici? tarihsel tahayyüle yönelimin biryansıması gibi görünmektedir. Bu özgün tarih algısı ayni donemde diğer tarihsel temsilalanlarında da yansımalar bulmuştur. Ayrıca, tarihsel mesken mimarisini model alma fikri,büyük ölçüde, ?milli öz?un ifadeleri olarak görülen geleneksel gündelik yasam ve onun maddiunsurları ile bağı koruma arzusunun sonucuydu. Öte yandan, bu mimari canlandırmacılıkhareketi düşüncesi konut alanında yaygınlaşmakta olan mimari patronaj kaygısıyla dayakından bağlantılıydı. ?Eskici? tarih merakinin yükselişinin ve orta sınıfın mimaritaleplerinin oynadıkları roller, bu akimin temel dinamiklerinin resmi kültür politikaları değiltoplumun daha geniş kesimlerinin duyarlılıkları ve kaygıları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of traditional domestic architecture gained a remarkable place in Ottoman-Turkish ?historic heritage ideology? during the early decades of the twentieth century. In thisperiod, several researchers analyzed this category of historic architecture and emphasized thenecessity of the conservation of its valuable examples. The agenda of creating a new nationalidiom in residential architecture based on the forms and characteristics of the historic traditionhad developed in this context and paved the way for the ?National Architecture Seminar?initiated by Sedad Hakki Eldem at the Academy of Fine Arts in 1932. The newly risinginterest in domestic architecture in the sphere of architectural historiography appears as areflection of the growing inclination towards the ?antiquarian? mode of historical imaginationwhich focuses on everyday lives of ordinary people in the past rather than major historicalevents. In addition, the idea of following the model of historic residential architecture waslargely related to the desire to preserve a link with the traditional everyday life and itsmaterial elements which were imagined as expressions of the ?national essence.? On theother hand, this agenda of revival was also closely connected to the spreading concern forpatronage in the field of residential architecture. The roles of the rise of antiquarianism andthe architectural patronage of the middle class reveal that the main dynamics of this trendwere sensibilities and concerns of broader circles of society rather than official culturalpolicies.