The production of knowledge of consumption: The development and organization of market research industry in Turkey
Tüketim bilgisinin üretimi: Türkiye'de pazar araştırması şirketlerinin gelişimi ve örgütlenmesi
  1. Tez No: 206246
  2. Yazar: ŞERAFETTİN PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER YENAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
KISA ÖZETTüketim Bilgisinin Üretimi:Türkiye'de Pazar Araştırması Şirketlerinin Gelişimi ve ÖrgütlenmesiŞerafettin PEKTAŞBu çalışma Türkiye'de pazar araştırması sektörünün ortaya çıkışı, gelişimi,örgütlenişi ve sosyal etkilerini sosyolojik bir perspektiften incelemektedir. l970'lerdenbaşlayarak dünyada kapitalizmin işleyişini değiştiren global dönüşümler ve Türkiye'ninbu sürece eklemlenmesini sağlayan neo-liberal politikalar sayesinde, tüketim günlükhayatta daha görünür hale gelmiştir. Tüketim alanının örgütlenişini anlamada sosyolojikönemine rağmen, pazar araştırması sektörü sosyal bilmciler tarafindan ihmal edilegelmisbir alan olmuştur. Bu yüzden, bu çalışma, 1980 sonrası Türkiye'sinde tüketim alanınındüzenlenmesi ve manipule edilmesine yardımcı bir sosyal güç olarak pazar araştırmasınıngelişimini ve krumsallaşmasını anlamaya çalışmaktadır. Bunu yaparken, pazararaştırması üç boyutta incelenmiştir: Birinci boyut, tarihsel ve yapısal bir haritaçerçevesinde pazar araştırması sektörünün Türkiye'de çıkış, gelişim, örgütleniş ve işleyişbağlamını tespit etmektedir. İkinci boyutta önce bilgi üretiminin refah yaratan yeni birkaynak ve vazgeçilemez bir rekabet avanatajı olarak yükselişi incelenmektedir. Dahasonra ise pazar araştırmasının, içinde özel ve sınırları çizilmiş bir bilgi türünün üretildiğiayrı bir alan olarak kurgulanması sürecine bakılmaktadır. Üçüncü boyutta ise pazararaştırmacıları tarafından yapılan yaşam tarzı calışmaları ele alınmaktadır. Böylelikle birtartaftan pazar araştırması sektörünün tüketim alanını indirekt olarak düzenlenmedekirolünü, öte taraftan da , giderek artan literatüre paralel olarak, tüketim aktiviteleri vebenlik oluşumu arasındaki ilişkiyi anlamaya yardımcı olmaktadır. Bu araştırma sektördeçalışan üst ve orta düzey yöneticilerle yüzyüze gerçekleştirilen on iki mülakata ve biraraştırma firmasında yapılan üç haftalık staj çalışmasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Production of Knowledge of Consumption:The Development and Organization of Market Research Industry in TurkeybyŞerafettin PEKTAŞThis study aims at analyzing the emergence, development, organization and socialimpacts of market research industry in Turkey from a sociological perspective. With theglobal transformations altered the operation of capitalism worldwide since early 1970sand Turkey?s articulation to this process through neo-liberal domestic transformations,consumption has become more visible in daily life. Market research industry has been aneglected area for social scientists though its sociological relevance in understanding theconsumption sphere. Therefore, this study attempts to comprehend the development andinstitutionalization of market research as a new social force assisting to the organizationand manipulation of consumption sphere in Turkey since 1980s. In so doing, the marketresearch industry is analyzed in three dimensions: First dimension contextualizes theemergence, development, organization and operation of market industry in Turkey in ahistorical and structural map. Second dimension, after analyzing the rise of knowledgegeneration as a new source of wealth creation and as an inevitable competitive advantage,explores the construction of market research as a separate field in which a special kind ofbounded knowledge is being produced. The third dimension is about lifestyle studiesundertaken by market researchers which in turn enable us, on the one hand, to understandthe indirect role of market research industry in the organization of consumption sphere;on the other hand, to examine the relationship between consumption activities andidentity formation given the fact that there is a growing literature on this relationship,especially since 1980s.