Reasons behind dropouts in adult education a survey with students of privete English language courses in İstanbul
Yetişkin eğitiminde bırakmanın ardındaki nedenler İstanbul'daki özel İngilizce kurslarındaki öğrencilerle bir sormaca
  1. Tez No: 206244
  2. Yazar: SALİH CINGILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ZEYNEP KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZETYetişkin eğitimini yarıda bırakma Türkiye'deki yetişkin eğitimi kurumları açısındanciddi bir sorundur. Yarıda bırakan öğrenciler ya kursu tamamlamadan kayıtlarını iptaleettirmektedirler ya da derslere devam etmeyi bırakmaktadırlar. Devlet İstatistik Enstitüsütarafından yayınlanan istatistikler bir İngilizce kursuna başlayan yetişkinlerin sayısıyla kursutamamlayan yetişkin sayısı arasındaki büyük farkı göstermektedir.Eğitimlerin yarıda bırakılması, yetişkin eğitimi programlarının başarıylasonuçlanmasını etkileyen önemli ve kötü yönlü bir etkendir. Şu ana kadar, öğrencilerinbaşladıkları kursları yarıda bırakmalarına dair nedenleri saptamak amacıyla pek çok araştırmayapılmıştır. Yapılan ulusal ve uluslararası çalışmaların neticesinde, bir takım nedenlerinyetişkin eğitimi programlarını yarıda bırakmada etkili olduğu görülmüştür.Bazı araştırmacılar, saptanan bırakma nedenlerini psiko-sosyal değişkenler (hedef-belirleme, güdülenme, kişilik, karşı koyma, etkileşim türlei, yaşamsal değişim, bağlılık v.b.),sosyo-ekonomik değişkenler (cinsiyet, ırk, iş durumu, yaş, aile üyeleri, gelir/fakirlik düzeyiv.b.), durumsal değişkenler (çocuk bakımı, ulaşım gereksinimleri v.b.), akademik değişkenler(devam edilen son okul, eğitim düzeyi, yerleştirilme düzeyi, yetenek, test sonuçları v.b.), vekurumsal değişkenler (ders saati, ders formatı, öğrenci sayısı, konum, öğretmen, kayıt kabulsüreci v.b.) olarak gruplandırmışlardır.İstanbul'daki İngilizce kurslarını bırakan öğrencilerin belirttikleri nedenleri saptamakamacıyla, bir sormaca geliştirildi. Sormacada yer alan nedenler, daha önceki ilgili çalışmalarıiçeren literatür taramasından ve kayıtlarını iptal etmek isteyen öğrencilerin verdikleridilekçelerden elde edildi. Ayrıca, varsa daha farklı nedenlere de ulaşmak amacıyla,kurslardaki eğitim danışmanları ve idarecilerle görüşmeler yapıldı.Sormaca pilot çalışma olarak uygulandı ve araştırmanın danışmanlığını yürütenprofesörlerin gözetiminde bazı değişiklikler yapıldı. Geliştirilen yeni sormaca, İstanbul'dakiözel İngilizce kurslarından uygun olanlarındaki 283 kişiye uygulandı. Elde edilen sonuçlarANOVA, T-test, ve Scheffe gibi çeşitli istatistik teknikleriyle çözümlendi ve değerlendirildi.Değerlendirme sonucunda, zaman kıtlığının kursları bırakmada en öne çıkan nedenolduğu görüldü. Anketi yanıtlayanların önemli bir çoğunluğu kursa gelmek ve ders çalışmakiçin zaman bulamadıklarından kursu bıraktıklarını belirttiler. Ayrıca, öğrencilerinbeklentilerinin kurslar tarafından tam anlamıyla karşılanamadığı ve bunun kursu bırakmayayol açtığı ortaya çıktı. Dahası, öğrencilerin büyük çoğunluğu sosyal aktivitelere zamanbulamadıkları için kursu bıraktıklarını belirttiler. Son olarak da, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi,medeni hal, iş durumu, ve kurs ücretini kimin ödediği gibi demografik özelliklerin, nedenlerinöncelik sıralamalarında etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDropouts are a serious problem with adult educational institutions in Turkey. Dropoutstudents either cancel their registration before they complete the school, or they stop attendingto the classes. Statistics released by the State Institute of Statistics Devlet İstatistik Enstitüsü-DİE has shown the great gap between the number of the adults starting an English course andthe number of adults completing the course.Dropouts have been an important and detrimental factor affecting the eventual successof adult education programs. So far, quite a few number of studies have been done in order topinpoint the reasons leading the students to drop out courses they have started. As a result ofthese international and national studies, some reasons have been identified to be important onstudent dropouts from adult education programs.Some researchers grouped reasons for dropping out according to trends based on:psycho-social variables such as goal-setting, motivation, personality, resistance, interactionpatterns, life change, and commitment; socio-economic/demographic variables such asgender, race, employment, age, family members, and income/poverty level; situationalvariables such as childcare and transportation needs; academic variables such as last gradeattended, educational status, placement level, ability, and testing scores; and institutionalvariables such as class time, format, numbers, location, instructor, and recruitmentprocedures.In order to find out more about the reasons the participant adults to English languageschools in İstanbul, Turkey stated, a questionnaire has been developed. The reasons in thequestionnaire came through review of literature on dropout studies and by browsing throughpetitions given to school administrations by students to cancel their registration. Moreover,interviews carried out with educational consultants and directors provided some other reasonsto be included in the questionnaire.The questionnaire has been applied in the pilot study, and some adjustments madeunder the supervision of the professors advising the study. The final form of the questionnairethen has been applied to 283 individuals from various conveniently selected private Englishlanguage schools in İstanbul. The results of the questionnaire have been analyzed usingvarious statistical techniques including T-test and One-Way ANOVA, and Scheffe.It has been found that the foremost reasons to drop out the courses were about lack oftime. A considerable percentage of the respondents stated they couldn?t find time either forthe course or studying. It also became clear that expectations of some students have not beensatisfactorily met by the schools, which in turn leads to dropping out. Moreover, a majority ofstudents mentioned not being able to find time for social activities and dropped out theschools. Finally, demographic characteristics such as gender, age, level of education, maritalstatus, employment status, level of income, and source of payment have been influential onthe proximity of the reasons stated.