Integrating small and medium sized firms into e-business for export marketing
Küçük ve orta boyutlu işletmelerin uluslararası pazarlama için e-iş süreçlerine entegre edilmesi
- Tez No: 206247
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
KISA ÖZETKüçük ve Orta Boyutlu İşletmelerin Uluslararası Pazarlama için E-işSüreçlerine Entegre EdilmesiAbdülbahri DanışBu çalışmadaki amaç, öncelikle KOBİ'lerin e-iş süreçlerine hazır olma seviyesiile ihracat performansı arasındaki ilişkiyi incelemek ve daha sonra bu ilişkinin e-işsüreçlerine entegre olmaya engel teşkil eden sorunların algılanan önemi, e-işteşvikleri ve güvenlik unsurları tarafından etkilenip etkilenmediğini ortayaçıkarmaktır.Çalışmada önce küçük ve orta boyutlu işletmeler için uluslararası pazarlamaalanında e-iş uygulamalarının önemi üzerinde durularak, aynı bölümde çalışmanınyönü ve amaçları da ifade edilmiştir. İkinci bölümde kapsamlı bir yazıntaramasına yer verilmiştir. Çalışmanın teorik altyapısında, kaynağını yazıntaramasından da alan değişkenlerin yer aldığı kapsamlı bir model sunulmuştur.Veriler, 100 küçük ve orta boyutlu işletme üzerinde uygulanan anketleraracılığıyla toplanmıştır. İstatistik analizler için SPSS 12.0 kullanılmış vekorelasyon, ANOVA varyans analizi, t-test, Fisher-Z testi ve çoklu bağlanım(regresyon) analizlerinden faydalanılarak hipotezler test edilmiştir.Elde edilen bulgulara göre küçük ve orta boyutlu işletmelerde müşteri işlemleri nekadar çok internet üzerinden yapılırsa ve firma ne kadar çok rekabete açıksa hemgenel ihracat performansı hem de rekebatçi ihracat performansı artacaktır. İhracatişlemlerinde daha tecrübeli olan küçük ve orta boyutlu işletmeler genel ihracatperformansında daha başarılı olurken, ihracatta daha az deneyimli olan firmalarrekabetçi ihracat performansında daha başarılı olmaktadır. E-iş konusundayaşanan teknik engeller ve bilgi ilişkili e-iş teşvikleri, internet üzerinden yapılanmüşteri işlemleri ve ihracat performansı arasındaki ilişkiyi etkilemektedir. E-pazaralanları küçük ve orta boyutlu işletmelerin ihracat işlemlerindekullanılmamaktedır.Çalışmanın sonuç kısmında elde edilen bulgulardan yola çıkılarak, küçük ve ortaboyutlu işletmeler, KOBİ'lere hizmet veren kamu kurumları ve ileride yapılacakaraştırmalar için çok sayıda öneriye yer verilmiştir. Özetle, bu çalışmanınkapsamlı yazın taramasına dayalı bir model oluşturmak ve seçilen değişkenlerüzerinde uygulanan ampirik testler ile literatüre katkıda bulunmasıamaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIntegrating Small and Medium Sized Firms into E-business for ExportMarketingbyAbdülbahri DanışIn this dissertation, the main objective is to assess the relationships betweenreadiness to e-business and export performance. Additionally, it is aimed todiscover whether the relationships between readiness to e-business and bothoverall and competitive export performance is moderated by the level ofperceptions of barriers to integrate to e-business, promotions for e-business andtrust and security concerns.In the introduction, the importance of e-business in export marketing for smalland medium sized firms is explored. The scope and the objective of the study arealso provided in this section. A detailed literature review has been presented in thesecond section. A comprehensive conceptual model, which includes theantecedents of the constructs used in this study from the literature is presented inthe third section. For the collection of the data 100 small and medium sized firmswere administered a structured and undisguised questionnaire. SPSS 12.0 hasbeen used for the statistical part of the study. Pearson correlation, One-wayANOVA, t-test, Fisher?s Z-tests and moderated regression analyses have beenconducted for the test of the hypotheses.Findings suggest that more frequently the companies carry their customertransactions online, and higher their competitive intensity, the higher will be theiroverall and competitive export performance. Firms with longer export experienceperform better in terms of overall export performance, whereas less experiencedfirms perform better in competitive export performance. Technical barriers andknowledge related promotions moderate the relationship between customertransactions carried online and export performance. It is important to note that e-marketspaces are not used by the small and medium sized firms in terms ofexporting activities.Finally, several implications have been proposed for the small and medium sizedfirms and for the government organizations serving them. Future research areasare also designated. This study aims to contribute to the relevant literature byproviding a comprehensive literature review, theoretical framework and anempirical study on the selected topics.