Uluslararası entegrasyon sürecinde Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ürün geliştirme potansiyelleri
New product development potentials of Turkish small and medium sized firms in the international integration process
  1. Tez No: 51163
  2. Yazar: FATİH YENGİNOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA TÜTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Küçük ve Orta ölçekli İşletmeler (KOBÎ) ekonomilerin itici gücüdür. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde sanayinin gelişimi KOBİ lerle başlar. Otomotiv yan sanayii ise Türk Otomotiv Sanayinin dinamik yapısı nedeniyle özellikle önemlidir. Gittikçe artan bir rekabet ortamına neden olan artan uluslararası ticari ilişkiler firmaların, pazarda kalabilmek için, ürün geliştirmelerini zorunlu hale getirmiştir. KOBİ lerin de bu konuda bazı avantajları vardır. Bu çalışmada Türkiye'deki KOBİ lerin ürün geliştirme faaliyetlerinin ve kapasitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; İzmir ve Manisa'da otomotiv yan sanayii sektöründe faaliyet gösteren KOSGEB'e kayıtlı işletmeler üzerinde yapılmıştır. Araştırmada yüzyüze görüşme yoluyla yapılan anket yöntemi kullanılmış ve sorular 41 firma tarafından yanıtlanmıştır. Araştırma sonucunda bu sektördeki KOBİ lerin %66 sında ürün geliştirme yapıldığı ancak bu faaliyetlerin çoğunda kurumsallaşmadığı, %34 ünde ise ürün geliştirme çalışmalarının yapılmadığı ortaya çıkmıştır. İhracat yapan işletmeler ile personeline dış eğitim veren işletmelerde ise daha fazla ürün geliştirme yapıldığı, dolayısıyla dışa açılmanın ürün geliştirme üzerinde olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) are the driving force of the economies. Especially in developing countries like Turkey, industrial development starts with SMEs. Turkish otomotive co- industry is especially important because of the dynamic structure of the Otomotive Industry. Increasing international trade relationships which creates a more competitive environment makes innovation necessary for firms in order to survive in the market. SMEs have some advantages regarding innovation. In this project, the purpose was to examine innovation activities of SMEs in Turkey. The research sample was choosen from SMEs in otomotive co-industry subscribed to KOSGEB which are operating in İzmir and Manisa. Face to face survey method was applied and 41 firms were included in the research. According to data obtained; 66% of the SMEs uses innovation techniques although most of them are not yet instutitionalized and the rest, 34% do not have any activity on innovation. It is observed that in the SMEs which export and/or take external educational services for their personnel, much more innovation activities were taken place. Therefore being exposed to foreign markets and taking part in external educational training have positive effects on innovation. IV