İşletmelerde dijital dönüşümün finansal performansa etkisi: KOBİ'lerde bir araştırma
The effect of digital transformation on financial performance in businesses: A study in SMEs
  1. Tez No: 774816
  2. Yazar: MUTLU YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ)'ler, ülkelerin ekonomisine olumlu etkiler yaparlar ve bir ülkedeki işletmeler arasında oransal olarak büyük bir çoğunluğa sahiptir. Büyük ölçekli işletmelerde bulunmayan özelliklere sahip olan KOBİ'ler esnek ve yalın yanları, piyasaya ve tüketicilerin taleplerine ilgi göstermeleri ve inovasyonu önemsemeleriyle ön plana çıkarlar KOBİ'ler, dijitalleşmenin ilerlemesinden istifade ederek küresel düzeydeki işletmecilik süreçlerinde kendilerini geliştirme imkanı bulmuşlardır. Dijital dönüşüme entegre olmak, KOBİ'ler için dünya çapında bakış açısını şart koşmakta ve bu bakış açısının etkisiyle finansmanlarını daha iyi duruma getirmek, katma değer becerisine sahip olabilmek ve bunun yanı sıra yenilikçi düşünceyi ilke edinen dijitalleşmiş bir görüntü sergilemelerini gerektirmektedir. 2020 yılıyla beraber coronavirüsün etkisiyle meydana gelen piyasa ortamında dijitalleşme düzeyi önem taşımaktadır, E-ticaret ve online satışta daha başarılı olan KOBİ'ler coronavirüs döneminde bazı avantajlar elde etmişlerdir. Coronavirüs süreci dijitalleşmeyi pek özümseyememiş KOBİ'lere dijitalleşebilme düzeyini artırmaları yolunda şans doğurmuştur. Bu şansı iyi kullanan KOBİ'lerin faaliyetlerini sürdüreceği ve gelişebileceği söylenebilir. Dijital dönüşüme entegre olmayı başaramayan KOBİ'lerin rekabette başarılı olmaları mümkün değildir. Bu araştırmanın amacı, KOBİ'lerde dijital dönüşüm uygulamalarını inceleyerek, KOBİ'lerin dijital dönüşümle beraber hangi değişikliklere maruz kaldıklarının belirlenmesi ve dijital dönüşümün KOBİ'lerin finansal performansına nasıl bir etki yaptığının ortaya konulmasıdır. Çalışma kapsamında örneklem olarak seçilen KOBİ'lerin yöneticileri ile dijital dönüşümün son durumu ve finansal performansa etkisinin gösterilebilmesi amacı ile yapılan alan çalışmasında, nitel araştırmanın bir türü olan derinlemesine görüşme yöntemi ve görüşme formu yaklaşımı tercih edilmiştir. Betimsel Analiz Yöntemi ile sağlanan bulgulara göre, dijital dönüşümün KOBİ'lerde yaygın olduğu, finansal performansın dijital dönüşüme bağlı olarak olumlu düzeylerde etkilendiği ortaya konulmaktadır
Özet (Çeviri)
Small and Medium Enterprises (SMEs) have positive effects on the economy of countries and have a large proportion of enterprises in a country. SMEs, which have features that are not found in large-scale enterprises, come to the fore with their flexible and simple sides, showing interest in the market and consumer demands, and caring about innovation. SMEs have had the opportunity to develop themselves in business processes at the global level by benefiting from the progress of digitalization. Integrating into digital transformation requires a world-wide perspective for SMEs, and with the effect of this perspective, it requires them to improve their finances, to have added value skills, as well as to display a digitalized image that adopts innovative thinking as a principle. With the year 2020, the level of digitalization is important in the market environment that has occurred with the effect of the coronavirus, SMEs, which are more successful in e-commerce and online sales, have gained some advantages during the coronavirus period. The coronavirus process has created a chance for SMEs, who have not been able to absorb digitalization, to increase their level of digitalization. It can be said that SMEs that use this chance well will continue their activities and develop. It is not possible for SMEs that fail to integrate into digital transformation to be successful in competition. The aim of this research is to examine the digital transformation practices in SMEs, to determine what changes SMEs are exposed to with digital transformation and to reveal how digital transformation affects the financial performance of SMEs. In-depth interview method and interview form approach, which is a type of qualitative research, was preferred in the field study conducted with the managers of SMEs selected as a sample within the scope of the study, in order to show the latest status of digital transformation and its effect on financial performance. According to the findings provided by the Descriptive Analysis Method, it is revealed that digital transformation is common in SMEs and that financial performance is positively affected by digital transformation