Ortaöğretim kurumu öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ve eleştirel düşünme becerilerini etkileyen etmenler
Critical thinking skills of students in secondary education institution and effective factors of critical thinking skills
  1. Tez No: 206255
  2. Yazar: RAZİYE KALOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, Bitlis İli orta öğretim kurumlarında öğrenim gören 9.sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme gücü düzeylerinin ve eleştirel düşünme gücüdüzeylerini oluşturan becerileri etkileyen etmenlerin belirlenmesidir.Tarama modelindeki bu araştırma, 2004-2005 eğitim öğretim yılında Bitlis İliokullarından; Bitlis Beş Minare Lisesi, Selahattin Eyyubi Özel Lisesi, Bitlis AnadoluLisesi ve Bitlis Anadolu Öğretmen Lisesinde 9. sınıfta öğrenim gören 153öğrenciden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler,öğrencilerin kişisel bilgilerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanmış olan ?Kişisel BilgiFormu? ve eleştirel düşünme becerileri göz önüne alınarak araştırmacı tarafındanhazırlanan ?Eleştirel Düşünme Becerileri Ölçeği? ile toplanmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Packagefor the Social Sciences) for Windows 10 programı kullanılmıştır. Verilerinçözümlenmesinde ikili küme karşılaştırmasında Bağımsız Gruplar Arası ?t?Testinden, ikiden çok küme karşılaştırmalarında ise, Tek Yönlü VaryansÇözümlemesinden (ONE-WAY ANOVA) yararlanılmıştır. Varyans çözümlemesisonucunda elde edilen ?F? test istatistiğinin anlamlı bulunması durumunda farklılığınhangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacıyla TUKEY testi yapılmıştır.Araştırma sonucunda, öğrencilerin eleştirel düşünme gücü düzeylerininokullara göre farklılık gösterdiği ve eleştirel düşünme gücü düzeylerinin kitap vegazete okuma gibi etkinliklerden etkilendiği saptanmıştır.Anahtar kelimeler : Düşünme, eleştirel düşünme, ortaöğretim, yaratıcıdüşünme
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study is to determine the levels of critical thinking powers ofthe ninth grade students studying in Secondary Education institutions in Bitlis andthat the factors affecting the skills which constitute the levels of critical thinkingpowers.This study in the form of scanning model has been carried out by the dataobtained from 153 students studying in ninth grade in Bitlis high schools such asBitlis Beş Minare High School, Selahattin Eyyubi Private High School, BitlisAnatolian High School and Bitlis Anatolian High School for Teachers in theeducational year of 2004-2005. The data used in this study have been collected withthe ?Personal Information Form? prepared for determining students? personalinformation and ?Scale for Critical Thinking Skills? prepared by the researcherconsidering the critical thinking skills.In the analysis of the data obtained in the study the program calledSPSS(Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 10 has been used. Inthe analysis of the data for the comparison of dual groups Independent Intergroups?t? test and for the comparisons of groups more than two one-way Variance Analysis(ONE-WAY ANOVA) have been used. In case ?F? test statistics obtained in theconsequence of variance analysis has been found meaningful, TUKEY test has beengiven to determine which group the difference takes its source from.At the end of the study it has been stated that the levels of students? criticalthinking powers vary from school to school and their levels have been affected byactivities like reading books and newspapers.Key words : Thinking, critical thinking, secondary education, creativethinking.