A delphi study examining the interaction of building information modelling and lean construction
Yapı bilgi modellemesi ile yalın inşaatın etkileşimine yönelik bir delphi çalışması
  1. Tez No: 670909
  2. Yazar: ABDUL HAMID ESHAQZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRİYE İLHAN JONES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) ve yalın inşaat (LC) yeni yaklaşımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni teknolojilerin benimsenmesinde diğer endüstrilerin gerisinde kalan Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (AEC) endüstrisi, diğer endüstrilere kıyasla savurgan olmakla beraber üretkenliği de düşüktür. AEC endüstrisinde, son kullanıcılara değer katmayan faaliyetler için çaba harcanmaktadır. Ayrıca, AEC endüstrisindeki segmentasyon ve yazılımlar arasında birlikte çalışabilirliğin olmaması, inşaatın çeşitli aşamalarında bilgi kaybına yol açmaktadır. BIM ve LC genellikle bağımsız olarak uygulanmakta ve sergiledikleri başarılı sonuçlar ile sektörde tanınırlık kazanmıştır. Her ikisinin aynı anda benimsenmesi ise daha az ilgi çekmektedir. BIM, AEC endüstrisinde yeni bir yaklaşım ve teknoloji iken LC atıkları hedefleyen yeni bir yönetim yaklaşımıdır. Bu çalışma, BIM ve LC uygulaması deneyimine sahip uzmanların görüşlerini alarak etkileşimlerinin neler olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Tez çalışmasının ilk aşamasında kapsamlı bir arka plan çalışması ve literatür taraması yapılmıştır. Arka plan çalışmasında, VOSviewer ortak yazarlık, ülke/bölge, yayınlanan dergi, ortak alıntı ve birlikte ortaya çıkan anahtar kelimeler ağını analiz etmek için kullanılmıştır. Ayrıca, BIM ve LC hakkında uzmanın görüşünü çıkarmak için iki aşamalı bir Delphi anketi yapıldı. Uzman paneli, rolleri çoğunlukla BIM yöneticisi, BIM koordinatörü ve BIM modelleyicisi olan 13 üyeden oluşuyordu. Amaç, BIM ve LC'nin etkileşimi konusunda bir uzmanlar paneli arasındaki fikir birliğini toplamaktı. Delphi anketi, mevcut literatürün ayrıntılı bir analizi ile tasarlanmıştır. Sacks ve diğerleri tarafından önerilen çerçeve. (2010) Delphi anket anketi olarak kabul edildi. İlk tur Delphi anketinde, bazı demografik bilgiler ve BIM işlevlerini ve yalın ilkeleri listeleyen bir matris kontrol listesi uzman panellerine gönderildi. Var olduğunu düşünüyorlarsa etkileşimi işaretlemeleri istendi. Ardından, ilk tur Delphi anketinin sonucu analiz edilmiş ve katılımcıların anonimliği korunarak katılımcılara geri bildirim verilmiştir. İkinci turda uygun olduğunu düşündükleri her yerde yanıtlarını değiştirmeleri veya ayarlamaları istendi. İkinci tur Delphi anketinde, etkileşimi 1 = kesinlikle katılmıyorum ve 5 = kesinlikle katılıyorum şeklinde 5 puanlık bir Likert ölçeğine göre derecelendirmeleri istendi. Uzmanların %46,2'si mimarlık geçmişine, % 46,2'si inşaat mühendisliği geçmişine ve %7,7'si elektrik mühendisliği geçmişine sahiptir. Panelistlerden biri hariç tümü şirketlerinde BIM ve yalın yaklaşımı benimsemektedir. Bir diğer deyile, katılımcıların %92,3'ü BIM ve LC kullanmaktadır. Uzmanların %23.07'si BIM yöneticisi iken %38.46'sı BIM modelleyicisi ve %38.46'sı BIM koordinatörüdür. %7,7'si 11-15 yıllık deneyime, %3,8'i 6-10 yıllık deneyime, %46,2'si 2-5 yıllık deneyime ve %15,4'ü 2 yıldan az deneyime sahiptir. İki aşamalı Delphi anketinin sonucu, Cronbach alfa güvenilirlik testi, Kendall'ın uyum katsayısı ve değerlendiriciler arası anlaşma (IRA) istatistikleri gibi istatistiksel yaklaşımlarla doğrulanmıştır. 0,703 olan Cronbach alfa (α) değeri kabul edilebilir olarak değerlendirebilir. Shapiro-Wilk testi, veri setinin normal olmayan bir şekilde dağıldığını göstermiştir, bu nedenle parametrik olmayan istatistiksel yaklaşım doğrulama boyunca benimsenmiştir. Ortalama puanın ve standart sapma analizinin sonucu, ikinci tur Delphi anketinde belirlenen sekiz BIM işlevselliği ve on altı yalın ilkenin etkileşimleri için ortalama puanların ve standart sapmanın [μ = 4,85, σ = 0,376 ve σ2 arasında değiştiğini göstermiştir. = 0.141] için“A1: Formun görselleştirilmesi ve değişkenliğin azaltılması”için“B7: Hızlı üretim ve inşaat planı alternatiflerinin değerlendirilmesi ve döngü sürelerinin azaltılması”için [μ = 1.08, σ = 0.277 ve σ2 = 0.077] 'ye. 0,842 değerli Kendall'ın katsayısı (W), BIM işlevleri ve yalın ilkeler arasındaki etkileşimler konusunda sağlam bir fikir birliğine işaret etmektedir. Dahası, IRA analizi, anlaşma seviyesini göstererek etkileşimleri en yüksekten en düşüğe doğru sıralamaktadır. BIM ve LC'nin ilk on etkileşimi: ortalama 4,85 puanla“formun görselleştirilmesi”ve“değişkenliğin azaltılması”ve“tahmine dayalı analizler için model verilerinin yeniden kullanılması”ve“döngü sürelerinin kısaltılması”ilk sıradaki etkileşimler olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci sırada yer alan ortalama puanı 4,77 olan etkileşimler ise“çevrimiçi/elektronik nesne tabanlı iletişim”ve“değişkenliği azaltma”,“tasarım ve yapımda işbirliği”ve“gereksinim akışını sağlama”ve“tasarım ve yapımda işbirliği”ve“değişkenliği azaltma”dır. Üçüncü sırada yer alan etkileşim kümeleri:“formun görselleştirilmesi”ve“görsel yönetimin kullanılması”,“birden çok tasarım alternatifinin hızlı oluşturulması”ve“döngü sürelerinin azaltılması”,“otomatikleştirilmiş çizim ve belge oluşturma”ve“döngü sürelerini azaltma”şeklindedir.“Çevrimiçi/elektronik nesne tabanlı iletişim”ve“esnekliği artırma”eşit ortalama puana sahip olup bu değer 4,69'dur. Ortalama puanı 4,62 olan bir diğer etkileşim eklektiği,“bilgi ve tasarım modeli bütünlüğünün korunması”ve“gereksinimlerin aşağı doğru akmasını sağlama”,“çevrimiçi/elektronik nesne tabanlı iletişim”ve“genişletilmiş bir ortaklar ağı geliştirme”,“form”ve“gidin ve kendiniz görün”,“tahmine dayalı analizler için model verilerinin yeniden kullanımı”ve“akış ve değer için üretim sistemini tasarlayın”dır. Çok sayıda pozitif BIM ve LC etkileşimleri olmasına rağmen, bazı olumsuz etkileşimler de söz konusudur.“İnşaat planı alternatiflerinin hızlı oluşturulması ve değerlendirilmesi”ile“döngü sürelerini kısaltmak”olumsuz bir etkileşime sahiptir. Hızlı inşaat planı alternatifleri üretimi, döngü sürelerinde bir artış olan tasarımların envanterini artırmaktadır.“Çevrimiçi/elektronik nesne tabanlı iletişim”ve“üretim sistemini akış ve değer için tasarlama”olumsuz bir etkileşime sahiptir. Üretim sistemini akış ve değer için tasarlamak, güvenilir teknoloji uygulamalarını gerektirmektedir ancak BIM henüz olgunlaşma seviyesinde değildir. Bu tez çalışması, BIM işlevleri ve yalın ilkeler arasında karşılıklı ve derin bir etkileşim koleksiyonunu göstermektedir. Uzmanlar, BIM ve LC'nin, her ikisinin birlikte yönetilmesi durumunda AEC endüstrisi için çok sayıda fayda sağladığı konusunda hemfikirdir. BIM, bir tesisin tasarımını, yapımını ve işletimini geliştirecek sayısız işlev önermektedir. Öte yandan LC, sürekli iyileştirme ve insana saygı ile atıkları en aza indirmeyi ve müşteri için değeri artırmayı hedefleyen yeni bir yönetim yaklaşımıdır. BIM ve LC entegrasyonunun bütünsel çalışmasına ilişkin sınırlı veri çalışmanın kısıtlamaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle, BIM ve LC'nin etkileşimi konusunda uzmanlar arasında fikir birliği elde etmek için Delphi yöntemi kullanılmıştır. Gelecekteki çalışmalar için, önerilen çerçevenin doğrulanması için nicel bir araştırma metodolojisi benimsenebilir. Çalışma Türkiye'deki durumu yansıtmakla beraber diğer ülkeler için de uygulanabilir. Grup fikir birliği elde etmeye çalışılan Delphi yöntemi dışındaki diğer teknikler veya araçlar, daha sonraki çalışmalar için diğer etkileşimleri yansıtmak için de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Building Information Modelling (BIM) and lean construction (LC) are considered as disruptive approaches. The Architecture, Engineering, and Construction (AEC) industry has fallen way behind other industries in the adoption of new technologies and methods. The AEC industry is considered wasteful and non-productive compared to other industries. In the AEC industry, efforts are spent on activities that do not add value to the end-users. Moreover, segmentation in the AEC industry and lack of interoperability among the software fortifies the information loss during the various phases of construction. BIM and LC are practiced independently and have shown success and acquired recognition among the industry. However, the adoption of both simultaneously has attracted less attention. BIM is a new approach and technology in the AEC industry while LC is a new management approach targeting wastes. This study aims to study what their interactions are by obtaining experts' opinions who have experience of BIM and LC implementation. A comprehensive background study and literature review were carried out in the first stage of the thesis. In the background study, VOSviewer was applied to analyse the network of co-authorship, country/region, published journal, co-citation, and co-occurring keywords. Moreover, a two-round Delphi survey was conducted to extract the expert's judgment about BIM and LC. Moreover, a two-round Delphi survey was undertaken to extract the expert's judgment about BIM and LC. The expert panel consisted of 13 members whose roles were mainly BIM manager, BIM coordinator, and BIM modeler. The aim was to aggregate the consensus between a panel of experts on the interaction of BIM and LC. The Delphi survey was designed by a detailed analysis of extant literature. The framework proposed by Sacks et al. (2010) was adopted as the Delphi survey questionnaire. In the first-round Delphi survey, some demographic information and a matrix checklist which listed BIM functionalities and lean principles were sent to expert panels. They were asked to tick interaction if they think there exists any. Subsequently, the result of the first-round Delphi survey was analysed and the feedback was given to the participants by keeping the anonymity of participants. They were requested to change or adjust their answer wherever they think it fits in the second-round. In the second-round Delphi survey, they were asked to rate the interaction on a 5-point Likert scale with 1 = strongly disagree and 5 = strongly agree. 46.2% percent of the experts had an architectural background, while 46.2% percent had a civil engineering, and 7.7% had an electrical engineering background. All except one of the panellists are adopting BIM and lean in their companies (i.e., 92.3% of the participants are using BIM-LC). 23.07% percent of the experts is BIM manager, 38.46% percent is BIM modeller and 38.46% percent is BIM coordinator. 7.7% percent has 11-15 years of experience, 3.8% percent has 6-10 years of experience, 46.2% percent has 2-5 years of experience, and 15.4% percent has less than 2 years of experience. The result of the two-round Delphi survey was validated by statistical approaches such as Cronbach's alpha reliability test, Kendall's coefficient of concordance and inter-rater agreement (IRA) statistics. The Cronbach's alpha (α) is acceptable with the value of 0.703. The Shapiro-Wilk test showed that the dataset is non-normally distributed so non-parametric statistical approach is adopted throughout the validation. The result of the mean score and standard deviation analysis demonstrated that the mean scores and standard deviation for the interactions of eight BIM functionalities and sixteen lean principles identified in the second-round Delphi survey ranges from [μ = 4.85, σ = 0.376 and σ2 = 0.141] for“A1: Visualization of form and Reduce variability”to [μ = 1.08, σ = 0.277 and σ2 = 0.077] for“B7: Rapid generation and Evaluation of construction plan alternatives and Reduce cycle times”. Kendall's coefficient (W) with a value of 0.842 indicates a solid consensus on interactions among BIM functionalities and lean principles. Moreover, the IRA analysis has shown the level of agreement and ranked the interactions from highest to lowest. The first ten interactions of BIM and LC are:“visualisation of the form”and“reduce variability”and“reuse of model data for predictive analyses”and“reduce cycle times”with a mean score of 4.85 ranked first interactions. Interactions with a mean score of 4.77 which ranked second among the others are;“online/electronic object-based communication”and“reduce variability”,“collaboration in design and construction”and“ensure requirement flow down”, and“collaboration in design and construction”and“reduce variability”. Sets of interactions that stand in the third place are“visualisation of the form”and“use visual management”,“rapid generation of multiple design alternatives”and“reduce cycle times”,“automated generation of drawings and documents”and“reduce cycle times”, and“online/electronic object-based communication”and“increase flexibility”have got an equal mean score of 4.69. Another eclectic of interactions with a mean score of 4.62 are“maintenance of information and design model integrity”and“ensure requirements flow down”,“online/electronic object-based communication”and“cultivate an extended network of partners”,“visualisation of the form”and“go and see for yourself”,“reuse of model data for predictive analyses”and“design the production system for flow and value”. Although a plethora of positive BIM and LC interactions, some negative interactions have adverse effects.“Rapid generation and evaluation of construction plan alternatives”have a negative interaction with“reduce cycle times”. Rapid generation of construction plan alternatives increases the inventory of designs which is a surge in cycle times.“Online/electronic object-based communication”and“design the production system for flow and value”have a negative interaction. Design the production system for flow and value requires applications of reliable technology, however, BIM is not mature yet. The study demonstrates a mutual and profound collection of interactions among BIM functionalities and lean principles. The experts agree that BIM and LC offer various benefits for the AEC industry if administered both together. BIM proposes a myriad of functionalities that will enhance the design, construction, and operation of a facility. On other hand, LC is a new management approach that aims to minimise wastes through continuous improvement and respect for the people and improve value for the customer. The limitations of the study include the limited data regarding the holistic study of BIM and LC integration. Therefore, the Delphi method was used to obtain agreement among the experts on the interaction of BIM and LC. Future studies should adopt a quantitative research methodology for validation of the proposed framework. Furthermore, the study was carried out in Turkey and could be generalised to other counties too. Other techniques or tools than Delphi method which was attempted to obtain group consensus, can also be utilised to to reflect other interactions for further studies.