Dijitalleşmenin ekonomiye etkisi: Seçilmiş ülke örnekleri
The effect of digitalization on economy: The case of selected countries
  1. Tez No: 848067
  2. Yazar: HÜLYA UÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AYŞEN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ekonomik büyüme iktisat biliminde tartışılan en önemli makroekonomik göstergelerden biridir. Araştırmacılar ekonomik büyümeyi sağlayabilmek için hangi göstergelerin etkin olduğu üzerinde çalışmışlardır. Ekonomik büyüme teorileri büyümenin nedenlerini ortaya koymak için modeller oluşturmuştur. Araştırmalar göstermektedir ki büyümenin en önemli nedenlerinden biri teknolojik gelişimdir. Çünkü teknoloji büyümenin diğer unsurlarını da etkileyerek verimlilik artışını sağlamaktadır. Sanayi devrimi sonrası makineleşme süreci ile hızlanan ekonomik faaliyetler günümüz dünyasında bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sayesinde dijital bir dönüşüm yaşamaktadır. İnternet ve bilgi ağları yeni yüzyılda hızlı bir gelişim ve yayılma göstermiştir. Küreselleşmeyi de hızlandıran bu dijitalleşme süreci dijital ekonomi kavramını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca dijital ekonomi kavramından hareketle Türkiye, Japonya, Finlandiya, Güney Kore, Almanya, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri'nden oluşan yedi seçilmiş ülkenin ekonomideki dijitalleşme süreci anlatılmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü diğer sektörler için önemli bir girdiye dönüşmüştür. Tezde Türkiye, Japonya, Finlandiya, Güney Kore, Almanya, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri'nden oluşan yedi seçilmiş ülkenin 2012 yılı girdi – çıktı tabloları kullanılarak Girdi-Çıktı analiz yöntemi kullanılarak bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonomik büyüme ile ilişkisi incelenmiştir. Analizde ilk olarak imalat ve hizmet sektörü için iki başlıkta toplulaştırılan BİT sektörü Leontief ters matrisi hesaplanarak diğer sektörlerle ilişkisi incelenmiştir. Daha sonra BİT'e ait hanehalkı tüketimi ve sabit sermaye birikimi artışının gayrisafi yurtiçi hasılaya etkisi analiz edilmiştir. Son olarak da BİT sektörü sabit sermaye birikimi oranları hesaplanarak ülkelerin kişi başına düşen gelirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the most important macroeconomic indicators discussed in economics. Researchers have studied which indicators are effective in order to ensure economic growth. Economic growth theories have created models to reveal the causes of growth. Researches show that one of the most important reasons for growth is technological development. Because technology provides an increase in productivity by affecting other elements of growth. Economic activities accelerated by the mechanization process after the industrial revolution are experiencing a digital transformation in today's world thanks to information and communication technologies (ICT). Internet and information networks have shown rapid development and spread in the new century. This digitalization process, which also accelerates globalization, has revealed the concept of digital economy. In addition, based on the concept of digital economy, the digitalization process in the economy of seven selected countries, namely Turkey, Japan, Finland, South Korea, Germany, Switzerland and the United States, is explained. The information and communication technologies sector has turned into an important input for other sectors. In this thesis, the relationship between information and communication technologies and economic growth was examined by using 2012 input-output tables of selected seven countries, namely Turkey, Japan, Finland, South Korea, Germany, Switzerland and the United States. In the first part of the analysis, the Leontief inverse matrix of the ICT sector, which is aggregated under two headings for the manufacturing and service sectors, is calculated and its relationship with other sectors is examined. In the second part, the effect of household consumption and fixed capital accumulation of ICT on gross domestic product is analyzed. Finally, the fixed capital accumulation rates of the ICT sector were calculated and compared with the per capita incomes of the countries.