Developments in source monitoring and linguistic encoding of source
Kaynak belirleme yetisinin ve dildeki kanıt göstergelerinin kullanımının gelişimi
  1. Tez No: 206294
  2. Yazar: HALE ÖGEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tez ÖzetiKaynak Belirleme Yetisinin ve Dildeki Kanıt Göstergelerinin Kullanımının GelişimiHale ÖgelBu çalışmada Türkçe konuşan çocukların kaynak belirleme yetileri ve buyetilerin dildeki kanıt göstergelerinin kullanımı ile ilişkili olup olmadığıincelenmiştir. 3, 4, 5 ve 6 yaşlarındaki 80 çocuk iki kaynak belirleme (BilgiyeUlaşım Biçimi Çalışması ve Kaynak Teşhis Etme Çalışması) ve üç kanıtgöstergelerinin kullanımı çalışmasına (Dolaysız Yaşantı Çalışması, Çıkarımla BilgiEdinimi Çalışması ve Sözel Bildiriyle Bilgi Edinimi Çalışması) katılmışlardır.Bilgiye Ulaşım Biçimi Çalışması'nın ilk bölümünde bilgi ediniminin hemenarkasından kaynağın belirlenmesi istenmiştir. 3 yaşındaki çocuklar diğer yaşgruplarındaki çocuklardan daha düşük performans göstermiştir. Kaynağın bilgiediniminden kısa bir süre sonra belirlenmesi gerektiğinde ise 3 yaşındaki çocuklarınperformansı 6 yaşındakilerden daha düşük bulunmuştur. Sözel bildirinin kaynakolarak belirlenmesinin diğer kaynakların belirlenmesinden daha zor olduğubulunmuştur. Kaynak Teşhis Etme Çalışması'nda, 3 yaşındaki çocuklar 5 ve 6yaşındakilerden daha az kaynağı doğru olarak belirleyebilmiş ve daha çok hatayapmışlardır. Kaynak belirleme performansının kaynakla ilişkili olduğubulunmuştur. Bu bulgular kaynak belirleme yetisinin yaşla artacağı hipotezinidesteklemektedir.Dolaylı yaşantı yoluyla edinilen bilgiyi kodlayan kanıt göstergelerininkullanımının yaşla artacağı hipotezi de desteklenmiştir. Sözel Bildiriyle BilgiEdinimi Çalışması'nda, 3 ve 4 yaşındaki çocuklar 5 ve 6 yaşındakilerden daha düşükiperformans göstermiştir.Çıkarımla Bilgi Edinimi Çalışması'nda da 3 yaşındakilerinperformansı 6 yaşındakilerden düşüktür.Kaynak belirleme yetisinin dildeki kanıt göstergelerinin kullanımı ile ilişkiliolduğu hipotezi kısmen desteklenmiştir. Çocukların Kaynak Teşhis EtmeÇalışması'ndaki performanslarının Sözel Bildiriyle Bilgi Edinimi Çalışması'ndakiperformanslarıyla ilişkili olduğu bulunmuştur.Bu bulgular kaynak belirleme yetisinin farklı tanımları ve dil ile bilişselyetiler arasındaki ilişkiler doğrultusunda tartışılmıştır.ii
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractDevelopments in Source Monitoring and Linguistic Encoding of Sourceby Hale ÖgelThe present study examined Turkish-speaking children?s source monitoringability, and whether their ability to use evidentiality markers predicts their sourcemonitoring abilities. Eighty-seven 3- to 6-year-old children participated over twosessions in two source monitoring tasks, (1) Mode of Knowledge Access Task, and(2) Source Identification Task; and three linguistic tasks, (1) Direct Experience Task,(2) Inferential (-mIş) Task, and (3) Reportative (-(I)mIş) Task.In the immediate part of the Mode of Knowledge Access Task, 3-year-oldsperformed worse than older children. In the delayed part of this task, 3-year-olds?performance was lower than that of 6-year-olds. Identification of linguistic reportwas found to be more difficult than identification of other sources. On the SourceIdentification Task, 3-year-olds gave less correct responses, made more errors than5- and 6-year-olds. All age groups? source responses were found to differ dependingon the source. These findings support the hypothesis that children?s sourcemonitoring ability increases with age.The second hypothesis that children?s ability to use evidentiality markers toreport indirect experience increases with age was also supported. On the ReportativeTask, 3- and 4-year-olds performed worse than 5- and 6-year-olds, and on theInferential Task, 3-year-olds performed worse than 6-year-olds.iThe last hypothesis that children?s performance on the linguistic tasks wouldpredict their performance on the source monitoring tasks was partially supported.Performance on the Reportative Task was found to predict performance on theSource Identification Task.Discussion of findings focuses on different definitions of source monitoringand relations between language and cognition.ii