İnci (Yeni) Magazine: The feminine actuality during the occupational period
İnci (Yeni) Dergisi: İşgal yıllarında kadın gerçekliği
- Tez No: 206293
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZETİnci (Yeni) Dergisi (1919 - 1923):İşgal Yıllarında Kadın GerçekliğiElçin ÖzkalBu tez, 1919-1923 yılları arasında yayımlanan bir kadın dergisi olan İnci(Yeni)'nin ışığı altında,Osmanlı'daki kadın hareketi, entelektüel fikirlerin basınyoluyla yayılması ve değişen Osmanlı toplumu idealleri ile ilgili konulara değinir vedönemin sosyal ve siyasi yapısını yansıtmayı amaç edinir. İnci dergisinin içeriğirehber alınarak, ideal kadın kimliğinin oluşturulmasında derginin okuyucusunasunduğu mesajların ve tartışmaların saptlanmasına çalışılır. Bu tez çok tartışılanOsmanlı'da kadın konusunu, konunun çelişkileri, devamlılığını ve bölünmalerimiçok satan popüler bir kadın dergisinde basılan çalışmaları kullanarak yorumlamayıamaç edinir.İnci dergisi, İstanbul'da işgal yılları sırasında yayımlanan aylık bir kadındergisiydi. Her ne kadar yeni dönem basın tarihi çalışmaları içerisinde mütarekeyıllarında çıkan sığ Osmanlı kadın dergileri arasında sıralansada, İnci dergisidöneminin erkek ve kadın aydınlarının, kadın hareketi ve `'yeni kadın'''kimliğininoluşması süreci hakkındaki bakış açılarını yansıttı. Bunun yanı sıra, dergininiçeriğindeki sanat, edebiyat, güzellik ve dekorasyon yazıları ve bu konularla ilgiligörsel malzemeler İnci dergisinin dönem kadınlarının ilgi alanlarını ve bir kadındergisinden olan beklentilerini gösteren bir kaynak olarak yorumlanabilmesinisağladı. İnci dergisi, savaş haberlerine yer vermemes politikasına rağmen, döneminİstanbul halkının yaşamlarındaki savaş etkilerinin tartışılabilmesini ve yeni birdevletin kurulumunun izlenebilmesini sağlayabilecek bir kaynaktır. Ayrıca,Türkiye'de hüküm süren üç farklı güç merkezinin iktidar mücadelesi arasında ayaktakalmaya çalışan Osmanlı kadın basını hakkında da ipuçları verir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTİnci (Yeni) Magazine (1919 - 1923):The Feminine Actuality during the Occupational PeriodbyElçin ÖzkalThis thesis deals with questions related to Ottoman women?s movement, therole of the press in the dissemination of the intellectual?s ideas and ideals aboutnewly transforming Ottoman society, and offers a perception of the conjecturethrough the light shedding by a women magazine, İnci (Yeni) published between theyears of 1919-1923. By taking the content of magazine as the guide, messages anddebates about the İnci magazine?s ideal woman is stated. This thesis interprets thewell-debated women issue, its contradictions, continuity and departures throughideas reflected on the pages of a popular and well circulated woman magazine.İnci magazine is a monthly women magazine published during theoccupational years in Istanbul. Although, the magazine is enumerated among theshallow Ottoman women magazines of the Armistice period by manybibliographical studies, İnci reflects the viewpoints of the its publication period?sOttoman men and women intelligentsia about the women?s movement andidentification process of ?new woman?. In addition to that, articles and illustrationsof art, literature, beauty and decoration in the magazine?s content of reflect theinterests of the period?s women and their demands from a woman magazine.Further, the magazine is also enabled researcher to realize the effects of wars on thelives of the Istanbulite society?s distinct segments despite of the absence of any newsabout continuing battles in Anatolia. İnci also supplies clues about the Ottomanwoman press which was struggling to survive among the power struggles of threedifferent power centers reigned in Turkey during armistice period.