Fevzi Divanı (17.yy) metin- biçimsel ve sevgilinin güzellik unsurları ve aşığa etkisi üzerine içerik incelemesi
Divan by Fevzi 17th century text structural and contential analysis
- Tez No: 206307
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEHRA TOSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
ÖZETFEVZÃ DÃVÂNI(17.yy)Metin-Biçimsel ve Sevgilinin Güzellik Unsurları ve Âşığa Etkisi Üzerineçerik ncelemesiNilgün DoğramacıBu tezin konusu 17. yüzyıl şairlerinden Fevzû'nin Dûvânı'dır. Amacı Fevzû Dûvânımetnini doğru bir biçimde tespit ettikten sonra metin üzerinde biçim ve içerikaçısından bir inceleme yapmaktır.Bu hedef doğrultusunda öncelikle üç adet yazma nüsha üzerinden çeviri yazılımetin ortaya çıkarılmıştır. Şairin hayatı ve sanat anlayışı ele alındıktan sonra, metinleilgili inceleme aşamasına geçilmiştir. lk planda biçimsel bir araştırma yapılmış,ardından ?Sevgilinin Güzellik Unsurları ve Âşığa Etkisi? başlıklı bir içerikincelemesi ile Dûvân'daki ilgili beyitler açıklanmıştır. Böylece şairin şiirininanlaşılması, üslubu, yüzyılındaki edebi yeri hakkında bir çerçeve çizilerek, Eski TürkEdebiyatı'nda fazlaca bilinmeyen Mehmed Fevzû'nin şiirinin tanıtılmasıçalışmalarına katkıda bulunulmuştur.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDivan by Fevzi(17th century)Text-Structural and Contential AnalysisbyNilgün DoğramacıThe subject of this thesis is the Divan by Fevzi who is one of the 17th century poets.The aim of this work is to make a structural and contential analysis of the Divan.For this purpose, the transcripted text was prepared depending upon the threemanuscripts. First, the biography of Fevzi and his literary intelligence were compiledthen, the analysis of the text was carried on. The structural analysis was followed bythe explanation of the content of the verses, under the heading of ?BeautyComponents of Belowed and Their Influences on Lover?As a result it is intended to present the poetics of Mehmet Fevzi, who is littleknown in Old Turkish Literature. With this thesis it is also expected to contribute tothe affords of bringing the poet into light.iii