Effects of the presentation mode of multimedia annotations on L2 reading comprehension and incidental vocabulary learning
Multimedya açıklayıcı notlarının sunu modunun ikinci dilde okuduğunu anlama ve rastlantısal kelime öğrenme üzerine etkileri
  1. Tez No: 206306
  2. Yazar: EMİNE TÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLCAN ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez multimedya açıklayıcı notlarının sunu modunun ikinci dilde okuduğunuanlama ve rastlantısal kelime öğrenme üzerine etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır.Sunu modu iki çeşittir: eş zamanlı ve ard arda. Eş zamanlı sunu modunda,öğrenciler hem sözel (kelime tanımları) hem de görsel (resimler) açıklayıcı notlarıtek bir tıkla aynı anda alırken ard arda sunu modunda açıklayıcı notlar birbiri ardınaseçilebilecek şekilde sunulmuştur. Bir devlet lisesinde okuyan 82 orta seviyedeingilizce bilen öğrencilerin anlama amacıyla bir okuma parçasını okumasıistenmiştir. Uygulamadan bir gün önce öğrencilere konuyla ilgili bilgileri açısındanaralarında fark olmadığından emin olmak için ön bilgi testi uygulanmıştır.Katılımcılar gruplara ve uygulama durumlarına rastgele atanmıştır. Okumanınhemen ardından okuduğunu anlama ve kelime testleri verilmiştir. Veriler bir izlemearacı yardımıyla toplanmış ve çoklu varyans analizi kullanılarak incelenmiştir.Her iki açıklayıcı notu aynı anda alan grup çoktan seçmeli okuma anlamatestinde daha iyi performans gösterirken, iki grup arasında okuduğunu hatırlamatestinde bir fark bulunmamıştır. Kelime testleri benzer sonuçlar vermiştir. Eşzamanlı grup, pasif anlam tanıma testi hariç, biçim tanıma, anlam üretme ve aktifanlam tanıma testlerinde daha yüksek skorlar elde etmiştir. İki dilli pasif anlamtanıma testinde grupların performansları arasında önemli bir fark gözlemlenmemiştir.viiSonuçlar Mayer'in Multimedya Öğrenme Teorisinin sözel ve görsel bilgiyiaynı anda sunmanın daha iyi öğrenmeyi sağlayacağını ileri süren eş zamanprensibine uygundur. Bu iddianın temeli eş zamanlı sunumun sözel ve görselbilginin aynı anda kısa süreli bellekte bulunmasını sağlaması ve böylece öğrencileriniki bilginin zihinsel temsilleri arasında bağlantı kurmasını kolaylaştırması ve bununda bilişsel yükü azaltmasıdır. Bu nedenle, okuduğunu anlamayı ve rastlantısalkelime öğrenmeyi kolaylaştırdığı için, öğrencilerin iki farklı modda sunulan bilgiyieş zamanlı almalarının öğrenmelerine katkıda bulunacağı ileri sürülmüştür.viii
Özet (Çeviri)
This study aims at exploring the effects of presentation mode of multimediaannotations on reading comprehension and incidental vocabulary learning ofintermediate level learners of English.There were two types of presentation mode: simultaneous and successive. Inthe simultaneous mode, learners received verbal (definitions) and visual (pictures)annotations at the same time by just one click while in the successive mode,annotations were presented one after another. 82 intermediate level learners ofEnglish at a state high school were required to read an annotated expository text witha view to comprehending it. Learners were administered a prior knowledge test oneday before the treatment to ensure that they did not differ in terms of topicalknowledge. Participants were randomly assigned to groups and treatment conditions.They were given reading comprehension and vocabulary tests immediately afterreading. Data were collected using a tracking tool and analyzed using a multivariateanalysis of variance (MANOVA).Results indicated that the group that received both types of annotationssimultaneously performed better on multiple choice reading comprehension testwhile no significant difference was found between the groups in recall. Vocabularytests revealed similar results. Simultaneous group scored higher on tests of formrecognition, meaning production and active meaning recognition but passivevmeaning recognition. No significant differences were observed between theperformances of the groups on bilingual passive meaning recognition test.Results were in line with the contiguity principle of Generative Theory ofMultimedia Learning according to which presenting verbal and visual information atthe same time results in better learning. The rationale behind that assertion is thatsimultaneous presentation makes it easier for learners to build connections betweenverbal and visual mental representations as they are held in the working memory atthe same time, which reduces cognitive load. Therefore it is suggested that learnerscould benefit from simultaneous presentation of information in dual mode as itfacilitates reading comprehension and incidental vocabulary learning.vi