The role of the Egyptian military as an economic actor in business
Mısır ordusunun bir iktisadi aktör olarak ticaretteki rolü
- Tez No: 206311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
KISA ÖZETMısır Ordusunun Bir ktisadi Aktör Olarak Ticaretteki RolüÖmer MuratBu tezin amacı, Mısır ordusunun iktisadi bir aktör olarak ticaretteki rolünüincelemektir. Mısır'da ordu, bazı önemli zirai, endüstriyel ve altyapı ticariteşebbüslerini yönetmektedir. Mısır ordusunun kökleşmiş ticari teşebbüsleri, Mubarakrejiminin dayandığı en önemli unsurlardan biridir. Mısır ordusunun ticariteşebbüslerinin, Mubarak ve ordu arasındaki ilişkiler açısından gördüğü fonksiyonunanlaşılması iç siyaset açısından Mubarak yönetiminin dayandığı statükonun önemlibir unsurunun çözümlenmesini sağlamanın yanı sıra, dış siyaset açısından uluslararasıgüçlerin Mısır'la kurdukları hegamonik ilişkinin yapısına ışık tutacaktır.viBu çalışmada, önce ordunun kalkınmadaki rolünü ele alan teorik yapıtlartanıtılmış ve ülkenin siyasi tarihi, sivil-asker ilişkileri ve siyasi-ekonomik yönden elealınmıştır. Çalışmada, daha sonra, Mısır'da ordunun ticari teşebbüslerinin başta anaticari teşekküllerini bünyesinde bulunduran NSPO olmak üzere faaliyet alanlarınadeğinilmiştir.Son olarak, çalışmada, iç politikada, ordunun ticari teşebbüslerinin Mısıriktisadi yapısındaki yeri ve başkan ve ordu arasındaki ilişkiler açısından sahip olduğufonksiyon; uluslararası politika açısından, Ortadoğu'daki statükodaki Mısır'ınmerkezi rolü ve bu role ilişkin ABD politikaları açısından ordunun ticariteşebbüslerinin durumu irdelenmeye çalışılacaktır.vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Role of the Egyptian Military as an Economic Actor in BusinessbyÖmer MuratThe purpose of the present study is to examine the role of the Egyptianmilitary as an economic actor in business. In Egypt, the military runs some importantagricultural, industrial and infrastructure enterprises. The well-established businessenterprises of the Egyptian military is one of the main pillars that sustain Mubarakregime. Understanding the role of the Egyptian military business within theframework of the relationship between Mubarak and the military provides theanalysis with an important factor that sustains the authority of the Mubarakgovernment within internal politics and casting light on the hegemonic relationshipthat international powers have established with Egypt regarding its external policy.ivFirst reviewing the literature of militarism on developmental role of themilitary, the study then focuses upon the political history of the country from both apolitico-economic and a civil-military relations perspective. The study, then, exploresthe fields of activity of the Egyptian military business, focusing most importantly onthe NSPO holding company that holds some of the main business enterprises.Lastly, the study analyzes the role of the military business in the country?seconomy and its role within the relationship between the president and the militaryfrom an internal politics perspective, and the central role that Egypt plays within thestatus quo of Middle Eastern politics, the policy of the USA regarding Egypt?s roleand the part that is played by the military business in this policy from an internationalpolitics perspective.v