Transformations in transit: Reconstitution of gender identity among moldovan domestic workers in İstanbul households
Geçiş sürecinde değişimler: İstanbul evlerinde çalışan moldovyalı bakıcı kadınların toplumsal cinsiyet kimliklerinin yeniden inşası
- Tez No: 206313
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHUNDE ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
KISA ÖZETRahime Arzu ÜnalGeçiş Sürecinde Değişimler: İstanbul Evlerinde Çalışan Moldovyalı BakıcıKadınların Toplumsal Cinsiyet Kimliklerinin Yeniden İnşasıBu tez, Moldovyalı ev işçilerinin toplumsal cinsiyet kimliklerinin yenidenoluşumunu ve ulusaşırı göç bağlamında değişen kadınlık deneyimleriniçözümlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, Moldovya ve Türkiye arasındasüregelen yolculuklarının, hem geçmiş yaşantıları hem de göç deneyimlerisonucunda inşa ettikleri kadınlık anlayışlarını nasıl değiştirdiğinigöstermektedir.Moldavyalı kadınlar göç deneyimleri sürecinde, yeni ilişki ağları yaratıpkendilerini temas kurdukları ve birebir diyalogda bulundukları ötekilerle birtutarak ya da onlardan farklılaştırarak kimliklerini yeniden oluştururlar. Budiyaloglarda Moldovyalı kadınların ideal annelik ve ev idaresi anlamlarıüzerine yürüttükleri mücadelelere odaklanarak, Moldovyalı kadınların göçününfarklı kadınlık fikirlerini bir araya getirdiğini tartışıyorum. Ulusaşırı alandakiçoklu pratikleri ve aidiyetleri üzerinden ?ideal? kadınlığa yüklenen anlamlarıniçini boşaltıp yeniden tanımlayarak direnen öznellikler inşa ederler. Eylemdebulundukları bu ulusaşırı alan, egemen olan küresel toplumsal cinsiyet kimliğitanımının aksine stratejik olarak kulanılan farklı kadınlık anlayışlarınınçeşitliliğini arttırır.vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRahime Arzu ÜnalTransformations in Transit: Reconstitution of Gender Identity amongMoldovan Domestic Workers in Istanbul HouseholdsThis thesis aims to analyze the reconstitution of gender identities of Moldovandomestic workers and changing practices of womanhood, as a result oftransnational migration. It shows how their ongoing journeys between Moldovaand Turkey transform their understandings of their female identities, whichthey constitute both in relation to their past experiences and to their practices oftransmigrancy.In their experience of migration, women create new networks and reconstitutetheir identities by differentiating themselves from or aligning themselves withthe others whom they come into contact with and engage in mutualconversations. By focusing on the ongoing struggles of Moldovan women overthe meanings of ideal motherhood and housekeeping in these conversations, Iargue that the migration of Moldovan women brings different ideas ofwomanhood together. They reconstitute resisting subjectivities throughdismantling and redefining meanings of ?ideal? womanhood in relation tomultiple affiliations and practices in a transnational field. This transnationalfield within which they operate gives rise to a variety of differentunderstandings of femininity, strategically employed, in contrast to ahegemonic global definition of gendered identity.v