The impact of managers'and/or directors'perceptions of corporate governance on the financial performances of the industrial firms in Turkey: Comparison of the stockholder and the stakeholder governance models
Yöneticilerin ve yönetim kurulu üyelerinin kurumsal yönetişimi algılamalarının Türkiye'deki sanayi şirketlerinin finansal performansı üzerindeki etkisi: Hissedar ve paydaş yönetişim modellerinin karşılaştırılması
- Tez No: 206321
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Tez ÖzetiSüleyman Gökhan Günay, ?Yöneticiler ve Yönetim Kurulu Üyelerinin şletme YönetişimiAlgılamalarının Türkiye'deki Sanayi Şirketlerinin Finansal Performansları ÜzerindekiEtkisi: Hissedar ve Paydaş Yönetişim Modellerinin Karşılaştırması?Bu tezin amacı Türkiye'de paydaş yönetişim modeli uygulayan şirketlerle hissedaryönetişim modeli uygulayanları finansal performanslarına göre karşılaştırmaktır. Literatürtaraması boyunca kapsamlı bir işletme yönetişim modeli bulunamadığından dolayı üniversalbir işletme yönetişim modeli 12 teori ve 36 değişken yardımıyla tümden gelim yöntemiyleoluşturulmuştur. Bu 12 teori ve 36 değişken hissedar ve/veya paydaş yönetişim modelleriyleilgilidir. Tümden gelim yöntemiyle oluşturulan bu işletme yönetişim modeli, hissedar vepaydaş yönetişim modelleri ile ilgili olan araştırma bulguları kullanılarak tüme varımyöntemiyle indirgenmiştir. Çalışmanın beş önemli bulgusu vardır. Birincisi, Türkiye'deki işçevresi toplum çıkarlarının baskın olduğu bir kültürden, bireysel çıkarların baskın olduğu birkültüre doğru kaymıştır. kincisi, kurumsal sosyal sorumluluğuna (KSS) önem veren şirketlerKSS faaliyetlerini paydaşları için icra etmeyen şirketlerle kıyaslandığında ek bir finansal yüktaşımamaktadırlar. Üçüncüsü, paydaşlar (çevre ve toplum) şirket yönetişimcileri tarafındanönemsiz paydaşlar olarak algılanmışlardır. Bu empirik bulgular, Türkiye'deki şirketyönetişimcileri toplum ve doğal çevreyi şirketlerinin önemli bir paydaşı olarak görmezliktengelmelerinden dolayı şirket sosyal sorumluluğundan ziyade şirket sosyal performansınınanlamlı olduğunu ifade etmektedir. Dördüncüsü, şirket yönetişimcilerinin şirketlerini insanvarlığından oluşan bir demet olarak, hissedarlarına karşı sorumlu olarak algılamaya,paydaşlarıyla işbirliği yapmaya ve paydaşlarıyla düzenli ilişkiler kurmaya eğilimleri vardır.Beşincisi, Türkiye'deki sanayi şirketleri kaotik ve çelişkili bir çevrede faaliyetgöstermektedirler.
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractSüleyman Gökhan Günay, ?The Impact of Managers? and/or Directors? Perceptions ofCorporate Governance on the Financial Performances of Industrial Firms in Turkey:Comparison of the Stockholder and the Stakeholder Governance Models?The purpose of this thesis is to compare firms that implement stakeholder governancemodel with the firms that implement stockholder governance model in terms of their financialperformances in Turkey. Since no comprehensive corporate governance model is foundduring the literature review, the universal model of corporate governance is induced by thehelp of twelve theories and thirty-six variables. These twelve theories and thirty-six variablesare either related to stockholder governance and/or stakeholder governance models. After theprocess of induction, this corporate governance model is deduced with the research findingsrelated to the stockholder and stakeholder governance models. The study has five importantfindings. First, it is found that business environment in Turkey shifted from the public-interestdominated culture to the self-interest dominated culture. Second, the firms which giveimportance to corporate social responsibility (CSR) will not carry additional financial burdenswhen compared to the firms which do not operationalize CSR activities for their stakeholders.Third, stakeholders (i.e. environment and society) are perceived by the corporate governors asthe irrelevant stakeholders. These empirical findings suggest that corporate socialperformance rather than corporate social responsibility makes sense for the corporategovernors in Turkey due to their ignorance of society and natural environment as a relevantstakeholder for their firms. Fourth, corporate governors have tendencies to perceive theirfirms as a bundle of human assets, be accountable to their stockholders, cooperate with theirstakeholders, and form stable relationships with their stakeholders. Fifth, industrial firms inTurkey operate in a chaotic and paradoxical environment.