Parasal genişlemenin sürdürülebilir büyümeye etkileri ve Türkiye örneği
Effects of monetary expansion on sustainable growth and the case of Turkey
- Tez No: 206325
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HACER OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
PARASAL GEN ŞLEMEN N SÜRDÜRÜLEB L R BÜYÜMEYE ETK LER VETÜRK YE ÖRNEĞÖzgür UYSALÖZETBu tezde esas olarak ?sürdürülebilir büyüme? terimi anlam yönünden incelenmiş ve parapolitikasının sürdürülebilir büyümeye etkisi teorik olarak değerlendirilmiştir. Günümüz iktisatyazınında sürdürülebilir büyüme kavramının temelde iki anlamda kullanıldığı görülmektedir.Bunlardan birincisinde nesiller arası bağlantı gözetilerek ekonomik büyümenin geleceknesillere daha kötü bir çevre bırakmadan sağlanması kastedilmektedir. Bu anlamdasürdürülebilir büyüme ekoloji bilimiyle yakından ilgilidir ve çevre ekonomisiyle ilgilenenlertarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Sürdürülebilir büyümenin ikinci anlamında iseekonomik büyüme çevresel boyuttan bağımsız olarak ele alınmaktadır. Bu anlamdasürdürülebilir büyüme, uzun dönemli olarak büyüme hızının enflasyon veya ekonomik krizyaratmayan mümkün en yüksek pozitif bir seviyeye çıkarılarak orada tutulmasıdır. ktisatçılarpara politikası bağlamında daha çok bu ikinci anlamdaki sürdürülebilir büyümeyikastetmektedir.ktisat literatüründe para politikalarının (özellikle para arzı büyüme hızının) ekonomikbüyümeyi aynı karar denge sermaye yoğunluğu yoluyla etkileyip etkilemediği konusundabirbirine zıt görüşler bulunmaktadır. Aynı karar denge büyüme hızına para politikasınınetkilerini araştıran iktisatçılardan Tobin para arzı büyüme hızındaki bir artışın ekonomikbüyümeyi olumlu yönde etkileyeceğini, Cooley ve Hansen olumsuz yönde etkileyeceğini,Sidrauski ise büyümeyi etkilemeyeceğini savunmaktadır.Türkiye ekonomisinin ortalama büyüme hızı uzun dönemde pozitif olmuştur. Fakat baştafiyat istikrarının sağlanamaması olmak üzere istikrarsız para politikaları, 5-10 yılda bir gelenekonomik krizler, yapısal reformların gerçekleşmemesi, ekonominin bünyesinin zayıf vedayanıksız olması ve buna benzer sebeplerden ötürü kriz yaratmayan bir sürdürülebilirbüyüme yakalanamamıştır. Fiyat istikrarı, verimlilik artışı, ekonomide doğru politikalar,yapısal reformlar, yatırım ve ihracatta istikrarlı artışlar sağlandığı takdirde Türkiye'ninsürdürülebilir büyümeyi yakalaması mümkündür.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF MONETARY EXPANSION ON SUSTAINABLE GROWTH AND THECASE OF TURKEYÖzgür UYSALABSTRACTIn this study the term ?sustainable growth? has been evaluated in terms of meaning and theimpact of monetary policy on sustainable growth has been assessed theoretically. It is seenthat the concept ?sustainable growth? is basically used with two meanings in today?s literatureon economics. In one of these, taking into consideration the bound between generations, it ismeant that economic growth must be achieved without leaving the future generations a worseenvironment. In this respect, sustainable growth is closely related with ecology and is widelyused by everyone who is interested in environmental economy. In the second meaning ofsustainable growth, economic growth is dealt without considering environmental dimension.In this respect, sustainable growth is raising the economy to the highest possible level andkeeping it at that level without creating inflation or economic crisis in the long term.Economists mostly mean the second meaning of the sustainable growth in the context ofmonetary policy.In the literature of economics, there are controversial ideas about whether or not monetarypolicies, especially of money supply growth rate, affect economic growth through equilibriumsteady-state capital formation. While Tobin, who investigates the effects of monetary policyon equilibrium steady-state growth rate, argues that an increase in money supply growth ratepositively affects the economic growth, Cooley and Hansen are of the opinion that it affectsthe economic growth negatively. Sidrauski, however, argues that it does not affect economicgrowth.The average growth rate of Turkish economy has been positive in the long term.Nonetheless, a sustainable growth which does not cause crisis has not been achieved due tocauses such as failure in obtaining price stability, instability in monetary policies, economiccrises that take place every five or ten years, the fact that structural reforms have not beenrealized, the fragile and weak nature of the economy and so forth. It is possible for Turkey toobtain sustainable growth if price stability, increase in productivity, right policies in economy,structural reforms and stable increase in investments and export are put in practice.