Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği'nin (UEMOA) Gine-Bissau bütçesi üzerindeki etkileri
The impact of the West African Economic and Monetary Union (UEMOA) on Guinea-Bissau's budget
- Tez No: 995723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMLA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Gine-Bissau'nun 1997 yılında Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği'ne (UEMOA) katılımı, ülkenin makroekonomik yapısı, mali yönetişimi ve bütçe performansında belirgin bir dönüşüm sürecini başlatmıştır. Siyasal kırılganlık, zayıf kurumsal kapasite ve ekonomik açıdan tek ürüne bağımlılık gibi yapısal zorluklara rağmen, UEMOA üyeliği Gine-Bissau'ya hem makroekonomik istikrar hem de mali disiplin açısından işlevsel bir çerçeve sunmuştur. Birliğin yakınsama kriterleri, bütçe açıklarının kontrol altına alınmasına ve kamu borcunun daha sürdürülebilir biçimde yönetilmesine katkı sağlamış; Afrika Ekonomik Topluğu (CFA) frangının sağladığı düşük ve öngörülebilir enflasyon, mali istikrarı güçlendirmiştir. Bunun yanı sıra Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası (BCEAO) ve Batı Afrika Kalkınma Bankası (BOAD) gibi bölgesel kurumların teknik ve finansal desteği, altyapı yatırımlarının genişlemesini kolaylaştırmış ve sermaye harcamaları üzerindeki baskının hafiflemesine yardımcı olmuştur. Gümrük tarifelerinin uyumlaştırılması ve KDV temelli vergi reformları, devletin gelir tabanını genişletmiş ve mali yönetimin kurumsallaşmasına önemli katkılar sunmuştur. Bununla birlikte, üretim kapasitesinin sınırlılığı ve ithalata yüksek bağımlılık bütçe performansını kısıtlayan başlıca faktörler olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Guinea-Bissau's accession to the West African Economic and Monetary Union (UEMOA) in 1997 marked a significant turning point in the country's macroeconomic structure, fiscal governance, and overall budgetary performance. Despite persistent political instability, weak institutional capacity, and a highly undiversified economy dependent on a single export commodity, UEMOA membership has provided Guinea-Bissau with a functional framework for macroeconomic stability and fiscal discipline. The Union's convergence criteria have contributed to the containment of budget deficits and to the adoption of more sustainable public debt management practices, while the CFA franc has ensured low and predictable inflation, thereby reinforcing macro-fiscal stability. Furthermore, technical and financial support from regional institutions such as the BCEAO and BOAD has facilitated the expansion of infrastructure investments and alleviated pressure on capital expenditures. The harmonization of customs tariffs and the implementation of tax reforms, particularly the VAT-based system, have broadened the country's revenue base and supported the institutional modernization of fiscal administration. Nevertheless, structural constraints—namely limited productive capacity and a high dependency on imports continue to restrict budgetary performance.