The impact of renewable energy use on energy poverty
Yenilenebilir enerji kullanımının enerji yoksulluğu üzerine etkisi
- Tez No: 566529
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MAHMUT TEKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Enerji yoksulluğu, enerjinin sürdürülebilir ekonomik büyümenin en önemli unsurlarından biri olarak tanınmasının ardından ortaya çıkmış, parasal olmayan bir yoksulluk türüdür. Fosil yakıtların kıtlığı, coğrafi olarak eşitsiz dağılımı ve çevreye olumsuz etkileri hakkında artan duyarlılık, uluslararası toplumu fosil yakıtlara alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynaklarını öne çıkarmaya itmiştir. Hızlı büyümesine paralel olarak enerji hizmetlerine olan talebi artan, ancak fosil yakıt ithaline bağımlılığı yüzünden enerji güvenliği alarm veren bir ülke olan Türkiye, enerji çeşitliliğinde termal enerjinin fazlalığı yüzünden enerji yoksulluğu yaşama riski ile karşı karşıyadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına bol miktarda sahip olmasına rağmen Türkiye'nin bu enerji potansiyelinin çok az bir kısmı kullanılmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'de yenilenebilir enerji kullanımının enerji yoksulluğu üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamakta ve yeni bir yöntemsel yaklaşım getirerek enerji yoksulluğuna temsili değişken olarak ABD Savunma Meteorolojik Uydu Programı Operasyonel Tarama Sistemi'nin 4. versiyonundan elde edilen Sabit Gece Işıkları verisini kullanmaktadır. Dalgacık bağdaşımı analizi sonucunda kısa, orta ve uzun vadede yenilenebilir enerji ile ışıklı alanın genişlemesi arasında istatistiki olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu da Türkiye'de yenilenebilir enerji sektörünün gelecekteki gelişimi için umut verici bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
Energy poverty is a non-monetary aspect of poverty that has started to emerge in the literature in parallel with the recognition of energy as a cornerstone of sustainable economic growth. Scarcity of fossil fuels, its uneven geographical distribution and rising awareness on its negative environmental impacts have led the international society to consider the substitution of fossil fuels with renewable energy sources in their agenda. Turkey, as a rapidly developing country with an increased demand on energy services and an alarming energy security due to import dependency on fossil fuels, faces energy poverty related issues caused by the domination of thermal energy in its energy mix. Despite being abundant with renewable energy sources, only limited amount of its indigenous energy potential has been exploited so far. In this context, this study aims at investigating the effect of renewable energy use on energy poverty in Turkey, and employs a novel methodological approach by using the time series of the Version 4 of the US Defense Meteorological Satellite Program - Operational Linescan System (DMSP-OLS) Stable Nighttime Lights as a proxy for energy poverty. Wavelet coherence analysis has revealed a statistically significant positive association between renewable energy and expansion of lit area in the short, medium and long run, which is promising for the future developments of renewable energy sector in Turkey.