Değişen dünya stratejisinde Doğu Türkistan
Eastern Türkistan in the Strategy of changing world
  1. Tez No: 127845
  2. Yazar: İSMAİL MEHMET EMİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÖNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Mehmet Emin, İsmail“Değişen Dünya Stratejisinde Doğu Türkistan”, Yüksek Lisans Tezi Danışmanı: Prof. Dr. Hasan KONİ, 221s. Tez konusu“Değişen Dünya Stratejisinin Doğu Türkistan'ı Etkileyen Faktörler”olup, bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş; tez konusunun amacı ve önemine yer verilmektedir. Birinci bölüm Türkistan'la ilgili çeşitli tanımlara, siyasi ve coğrafi konumuna yer vermekle birlikte Doğu Türkistan'ın Siyasi, Coğrafi Konumu, tarihi gelişimi, din, dil ve kültürel yapısı, nüfus sorunu, Doğu Türkistan'ın bugünkü ekonomik ve sosyal durumu gibi konulan içermektedir. Böylelikle birinci bölümde gerçeklere dayalı veriler ışığında değişen koşullar içerisindeki Doğu Türkistan'ın genel durumu ve sorunu incelenmiştir. Bu sorunun hangi boyutlara ulaştığı gözler önüne serilmiştir. Bu soruna ek olarak Uygurlar, Uygur İmparatorluğu, Uygur Devletleri, Uygurların değişen devirler çerçevesinde kültürel açıdan dünya medeniyetine katkısı, siyasi açıdan oynadığı rolün önemi hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Doğu Türkistan'ı dolaylı ya da doğrudan etkileyen ülkelerle olan dış ilişkilerinin ana çizgileri stratejik gelişmeler kapsamında incelenmiştir. Bu ilişkilerin tarihsel gelişimi ve sonuçlarına değinilmiştir. Ayrıca değişen stratejik koşullar çerçevesinde Çin'in Doğu Türkistan'ı istila devirleri, Çin'in şovenizm ve ırkçı politikasının doğurduğu korkunç insani boyutları ortaya çıkarılarak, Çin'in Doğu Türkistan'a yönelik asimilasyon politikasının arkasında yatan stratejik gizli emelleri açığa vurulmuştur.Tezde,Türkiye*nin Çin ve Doğu Türkistan politikası da göz önünde bulundurulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde ise değişen stratejik dengeler ve 21. yüzyılın ışığında Doğu Türkistan' m durumu araştırılmıştır. Bu bölümde, değişen dünya stratejisi ve 21. yüzyıl Türkiye'nin devlet stratejisi bağlamında Doğu Türkistan ve sorunu, Orta Asya'daki gelişmeler ve Türkiye'deki Çin faaliyetleri, Doğu Türkistan'da yaşayan Türk azınlıkları üzerinde uygulanan“Kültür Devrimi”ve "Maoist İdeolojisinin sonucu olarak ortaya çıkan kitlesel kıyım incelenmiştir. Diğer yandan 11 Eylül terörist saldırısından sonra ortaya çıkan stratejik gelişmeler, bize Çin'in Doğu Türkistan'ı dünya coğrafyasından silmeye yönelik politikasının asıl amaçlarını incelememiz için önemli bir fırsat sunmuştur. Tezde değişen stratejik ortamı kendi emellerini gerçekleştirme aracı olarak gören ve bundan istifade ederek Doğu Türkistanlılara yönelik terör estiren Pekin yönetiminin stratejik hedefleri incelenmiş ve bu hedeflerin belirgin unsurları da gün ışığına çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bölüm aynı zamanda diğer devletlerin Doğu Türkistan sorununa yaklaşımını da içermektedir. Tezde Doğu Türkistan'ın stratejik önemi savunulmuştur. Sonuç bölümünde, Doğu Türkistan'daki insan haklan ihlallerinin korkunç boyutlan ve buna karşı tüm dünyanın sessizliğe bürünmesi, ayrıca Çin'in bölgesel güç olmaktan Küresel güç olmaya geçmek istediği ancak bir çok etkenin bunu engellediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mehmet Emin, İsmail“Eastern Türkistan in the Strategy of Changing World”, Adviser for Postgraduate Thesis : Prof. Dr. Hasan KÖNt 22 İp. The subject of thesis is“The Factors of the Strategy of Changing World which Affect Eastern Türkistan”and this study includes the introduction, three chapters and the conclusion. The introduction includes the aim and importance of the subject of thesis. The first chapter deals with the various definitions, related to Türkistan and with its political and geographical location, and includes the subjects such as the political and geographical situations, the historical development, religious, language and cultural structure of Eastern Türkistan and its current economical and social situations. Thus, the general situation and issue of Eastern in the changing conditions under the light, based on the truths were studied in the first chapter. It is presented that this issue reaches to which stages. In addition to this issue, it is provided the information on the importance of Augurs, the Empire of Augurs, contributions of Augurs to the world civilization in respect of culture at the frame of changing periods. In the second chapter of the thesis, the principles of foreign affairs with the countries which affect Eastern Türkistan directly or indirectly were studied in the scope of the strategic developments. The historical developments of these relations and their results were presented. Furthermore, the invasion periods of China in Eastern Türkistan and the terrible humanity dimensions that occurred from the Chinese chauvinism and its racial policy were introduced and the strategic secret desires of China behind its assimilation policy addressed to Eastern Türkistan were revealed. In thesis, the Policy on China and Eastern Türkistan of Turkey was also considered. In the third chapter, the position of Eastern Türkistan under changing strategic balances and the light of 21* Century were studied. In this chapter, Eastern Türkistan and its issue, developments in the Central Asia and China activities in Turkey,“Culture Revolution”which is aplied to the Turkish minorities who are living in Eastern Türkistan and mass massacre which was made at the result of“Maoist Ideology”were studied in the respect of the strategy of changing world and 21st Century state strategy of Turkey. On the other hand, the strategic developments that occur after the 1 1* September Terrorist Attack provide us an important opportunity to examine the essential target of Chinese policy in order to remove Eastern Türkistan from the world geography. The strategic targets of the Peking administration that regards the changing strategic environment as a tool to realize its desires and applies terrorism addressed to the Eastern Türkistan people by using this situation were studied in this thesis and the evident elements of these targets were being tried to put under the light. At the meantime, this chapter also includes the approaches of other states to the Eastern Türkistan issue. In thesis, the strategic importance of Eastern Türkistan was defended. In the Conclusion, it is stated the terrible dimension of human rights' violations and despite this, the silence of whole world, and moreover, that China desires to be a global power, rather than to be regional power, but it is prevented by many factors u