Füruzan'ın öykülerinde anne-kız ilişkisi
Mother-doughter relationship in Füruzan's stories
  1. Tez No: 206359
  2. Yazar: BURCU ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZETFüruzan'ın Öykülerinde Anne Kız lişkisiBurcu ŞafakBilkent ÜniversitesiTürk Edebiyatı BölümüÇağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Füruzan'ın(1932-…) yapıtlarına genel bir perspektifle bakıldığında anlatıcılarıngenellikle çocuk karakterler olduğu (özellikle kız çocukları) ve kadınkarakterlerin benzer niteliklerde kurgulandığı dikkat çeker. Füruzan'ın buteze konu olan Parasız Yatılı, Kuşatma, Benim Sinemalarım, Gül Mevsimidir,Gecenin Öteki Yüzü ve Sevda Dolu Bir Yaz adlı öykü kitaplarında yer alanyirmi öyküsünde, ister küçük bir kız çocuğu olsun, ister yetişkin bir kadınolsun, anlatıcı karakterlerin anneleri ile kurduğu ilişki önemlidir. Öykülerdeanne rolünü üstlenen kadın ya da çocuk karakterler yaşanan maddû koşullariçinde yoksunluk duygularıyla ön plana çıkar. Bu tez çalışmasındaFüruzan'ın öykülerinde anne-kız ilişkisi, daha iyi bir toplumsal statüyeulaşma isteği ve bunun anlatımında kullanılan imgeler, yoksunluk, erkeğinkadının hayatındaki işlevi bağlamında ele alınacak ve bu konuların nasıl birdinamik etrafında konumlandırıldıkları gösterilmeye çalışılacaktır. Öykükarakterleri sosyalist feminizm kuramı düzleminde irdelendiğinde, kadınkarakterlerin kimlik bulmada sorunlar yaşadığı, kimliklerinin yoksunlukduygusuyla şekillendiği ve anne-kız ilişkisinin niteliğini de bu yoksunlukduygusunun oluşturduğu gözlemlenir.anahtar sözcükler: kadın, anne, kız çocuğu, toplumsal statü, feminizm,sosyalist feminizm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFüruzan?ın Öykülerinde Anne Kız lişkisiBurcu ŞafakBilkent ÜniversitesiTürk Edebiyatı BölümüWhen examined in a wide perspective, one of the prominent novelistsof the contemporary Turkish literature, Füruzan (born 1932) usually usedchild characters -especially girls- in her novels and stories as the narratorand woman characters are plotted with similar characteristics between them.Whether she is a girl or an adult woman, the narrator?s relation with hermother is important in all twenty stories in the books Parasız Yatılı,Kuşatma, Benim Sinemalarım, Gül Mevsimidir, Gecenin Öteki Yüzü andSevda Dolu Bir Yaz, whicle this thesis focuses. In these stories, the child orthe mother come out with the emotion of deprivation in hard economicalsituations. In this thesis, mother - daughter relationship, desire to reach abetter social status and simulacrums used to tell that, deprivation, function ofthe man in woman?s life will be examined in Füruzan?s stories and thedynamic which these subjects are plotted around will be illustrated. If thestory characters are examined in the socialist feminism theory context,woman characters experience autonomous identity decision problems and thedecision processes are sculpted by emotion of deprivation and characteristicsof mother - daughter relations are affected by this emotion also.keywords: woman, mother, daughter, social status, feminism, socialistfeminism