Turizm sektöründe yurtdışı deneyimli yöneticilerin (expatriate) seçimi ve başarı faktörleri
The selection and success factors of expatriates in tourism sector
- Tez No: 206402
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN ANAFARTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
TURİZM SEKTÖRÜNDE YURTDIŞI DENEYİMLİ YÖNETİCİLERİN(EXPATRIATE) SEÇİMİ ve BAŞARI FAKTÖRLERİ-MEHMET UTKU ATMACAÖZETTurizm sektörünün, Türk ekonomisine sağladığı yüksek oranlı istihdam ve döviz girdisiülkenin makro ekonomik göstergeleri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Rekabetinyaşanması ve global krizlerden çabuk etkilenen bir sektör olması nedeniyle, devamlılık arzetmeyen bir büyüme içerisindedir. Çalışmada, yurtdışı deneyimli yöneticilerin istihdamedilmesinin sektöre ve şirketlere olan katkısının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde yurtdışı deneyimliyönetici kavramı açıklanmış, bunların seçim süreci ile seçim sürecinde karşılaşılan sorunlarortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde yurtdışı deneyimli yöneticilerin uyum süreci ve uyumsürecinde yaşadıkları sorunlar ele alınmıştır. Sorunlar çeşitli nedenlere bağlı olarakdetaylandırılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde yurtdışı deneyimli yöneticilerin başarı faktörleri ele alınmışve yurtdışı deneyimli yöneticinin başarısına etki eden değişkenler irdelenmiştir.Çalışmanın dördüncü bölümünde yurtdışı deneyimli yöneticilerin, maliyet boyutuincelenmiştir. Hem ana şirketin hem de ev sahibi şirketin oluşan maliyet yükünü azaltmak içinkullandıkları yöntemler ortaya konulmuştur.Çalışmanın beşinci bölümünde yurtdışı deneyimli yöneticilerin, başarılı olup olmadıklarınıölçmek amacıyla performanslarının değerlendirilmesi irdelenmiştir. Değerlemede hangikriterlerin kullanılacağı ve halihazırda bulunan değerleme sisteminin yurtdışı deneyimliyönetici için uygun olup olamayacağı ele alınmıştır.Çalışmanın altıncı ve son bölümündeyse, Antalya ve çevresinde bulunan beş yıldızlı otellerdeve birinci sınıf tatil köylerinde istihdam edilen yurtdışı deneyimli yöneticilerin seçimi vebaşarı faktörleri üzerine yapılandırılmış anket tekniği kullanılarak yürütülen alan araştırmasısunulmuştur. Kurumların, yurtdışı deneyimli yöneticiler konusundaki genel eğilimleriincelenmiş ve buna bağlı olarak Türk turizm sektörü için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE SELECTION and SUCCESS FACTORS OF EXPATRIATES IN TOURISMSECTOR-MEHMET UTKU ATMACAABSTRACTTurkish tourism sector holds an important place in macro economics indicators of its ownbecause of providing high ratio employment and foreign currency income. Cause ofcompetition and being easy affected sector by crises the sector has not continuous growth rate.In this study, it is aimed to observe the benefits of employment of the expatriates both to thesector and to the firms.This thesis consisted of six sections. In the first section, an expatriate concept has beendefined, selection process and the problems in selection process have been tried to expose.In second section, an adjustment process of expatriates and the problems of expatriates inadjustment process have been dealed with. Problems have been detailed by such conditions.In third section, success factors of expatriates and the parameters which affect expatriatesuccess have examined.In fourth section, the cost dimension of expatriates has been observed. Methods whichwere used to decline the cost by home company and host company have examined.In fifth section, evaluation of expatriates? performances have been observed to measurewhether they are successful or not.In the last section, the area research conducted by structured interview technique regardingthe selection and the success factors of the expatriates who were employed in the five starshotels and first class holiday villages that are settled in Antalya and its surrounding has beenpresented. Corporates? tendency about expatriates has been examined and suggestions havebeen brought for Turkish tourism sector related to this tendency.