Türkiye'de kalkınma planları ışığında eğitimin kalkınmadaki rolü
The Role of education in the process of development through the development plans of Turkey
- Tez No: 206409
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİŞMAN, DOÇ. DR. ÖZCAN DAĞDEMİR, YRD. DOÇ. DR. FÜSUN YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Economics, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETTÜRK YE'DE KALKINMA PLANLARI IŞIĞINDA EĞ T M NKALKINMADAK ROLÜTAŞ, UMUTYüksek Lisans-2007ktisatDanışman: Yrd. Doç. Dr. Füsun YenilmezBu çalışmanın amacı, Türkiye'de kalkınmaya yönelik eğitim planlarındakihedeflerin gerçekleşme durumlarını incelemek ve bu plan ve politikalardoğrultusunda yapılan uygulamaların neler olduğunu belirlemeye çalışmaktır.Çalışmada kullanılan kaynaklar, bu konu üzerine yazılmış olan çeşitli kitap, makale,yüksek lisans ve doktora tezleri gibi onay görmüş yayınlardan ve DPT, TÜ K vebenzeri resmi kurumlardan temin edilmiştir. Türkiye'de eğitim sorunlarının ve busorunları çözmeye yönelik uygulamaların dönemsel olarak analizinde BYKP'larıkullanılmıştır. Eğitim ve kalkınma arasındaki ilişki bir takım sosyal ve iktisadikriterlere dayandırılarak açıklanmıştır. Çalışmanın ortaya koyduğu en temel sonuçise; eğitim ve kalkınma arasındaki sıkı bağ çerçevesinde Türkiye'nin eğitimalnındaki sorunlarının kronikleşmeye başladığıdır. Bu durumun çözümü ise iktisadive sosyal açıdan bir birine tam uyumlu ve uygulanabilir planlar hazırlamak, bunaparalel olarak da uygulama sürecinde kesinlikle taviz vermemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ROLE OF EDUCATION IN THE PROCESS OF DEVELOPMENTTHROUGH THE DEVELOPMENT PLANS OF TURKEYTAŞ, UMUTMaster's Program-2007Academic Branch: EconomicsAdvisor: Assist. Prof. Dr. Füsun YenilmezThe purpose of this research is to study the fulfilment rates of the targets inthe education programs toward development in Turkey and to try to determine howsuccessful the applications conducted in accordance with these plans and policieshave been. The sources used in this study have been gathered from the acknowledgedpublications, such as various books, articles, Master's and Ph.D. theses, which havebeen written on this subject and from DPT (State Planning Organization), TÜ K(Turkish Statistical Institute) and similar official institutions. In the periodicalanalysis of the education problems in Turkey and of the applications performedtoward solving these problems, BYKPs (Five Year Development Plans) were used.The relationship between education and development was explained based onvarious social and economic criteria. The most fundamental result which this studyintroduced is that the problems of Turkey in the education area had started to becomechronic under the framework of the tight connection between education anddevelopment. The solution to this situation is to prepare practical plans which arefully compatible with each other in terms of economic and social point of view; andin parallel to this, to compromise never during the application process.