Cumhuriyet'ten günümüze Türkiye tütün ekonomisi ve politikaları: AB ülkeleri ile bir karşılaştırma
Turkey's tobacco economy and policies from the republic to today: A Comparison with EU's countries
  1. Tez No: 206408
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUD KÜÇÜKKALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZETCUMHUR YET'TEN GÜNÜMÜZETÜRK YE TÜTÜN EKONOM S VE POL T KALARI:AB ÜLKELER LE B R KARŞILAŞTIRMAÖZAVCI, ÖZLEMYüksek Lisans-2007Danışman: Doç. Dr. A. Mesud KÜÇÜKKALAYBu çalışmada, Cumhuriyet dönemi itibariyle Türk Tütün sektörü ve 1990 yılıitibariyle AB tütün sektörü incelenmiştir. Türk tütüncülüğünün rekabet edilebilirliğive AB ülkeleri ile ortak ve farklı yönlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmanın verileri TÜ K, Tekel, FAO istatistik raporlarındanyararlanarak hazırlanmıştır. Çalışmada yöntem olarak tütüne ilişkin kanunlaryorumlanmış ve ekonomiye etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, tütün ile ilgiliaraştırmalar ve kitaplardan yararlanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, Türk tütün sektöründe özellikle üretimpolitikasında eksiklikler saptanmıştır. Bu durumun Türk tütün ticaretini de direktetkilediği görülmüştür. Ayrıca AB ülkeleri ile Türkiye arasında tütüne ilişkin birçokfarklı yönün olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlisi, AB ülkelerinin tersine,Türk tütününün prim yöntemi ile desteklenmemesidir. AB ile uyum sürecindealınması gereken önlemlerin alınması ve kaliteli tütün üretiminden ödünverilmemesi, rekabet edebilmenin de temel şartıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTURKEY?S TOBACCO ECONOMY AND POLICIESFROM THE REPUBLIC TO TODAY:A COMPARISON WITH EU?S COUNTRIESÖZAVCI, ÖZLEMMaster Thesis - 2007Advisor: A. Mesud KÜÇÜKKALAY, Associate ProfessorIn this study, the tobacco sectors of Turkısh Republic and Europen tobaccosectors, since 1990, have been analysed. It was aimed to determine what thedifferences and similarities between Turkey?s tobacco sector and EU?s tobaccosector are and whether Turkey?s tobacco is competable or not.This study?s datas were collected by benefiting from the statistics reports ofTurkstat, Tekel and FAO. As a method, the laws related to the tobacco sector havebeen interpreted and their effects to economy have been evaluated. Moreover, it wasbenefitted from the researches and the books about tobacco.According to the results of this study; the deficiency in the production policyof Turkey?s tobacco sector. It was pointed out that this ıssue has affected Turkishtobacco trade directly. A lot of differances between Turkish and EU point of wiewrelated to tobacco were digged out. The most important of these is Turkey?s tobaccois not supported by Premium method unlike EU countries. During the adaptationperiod of EU, taking necessary measures and not making concession from producingquality tobacco are the indispensible condition of competing.