Emile Zola'nın Therese raquın ve Mehmet Rauf'un eylül romanlarındaki evlilik, aldatma ve pişmanlık konularının analitik olarak karşılaştırılması
An Analytical comparative study between emile zola's therese raquin and Mehmet Rauf's Eylül in terms of marriage, betrayal and regret
  1. Tez No: 206410
  2. Yazar: ÖZGÜR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Prof. Dr. Münevver YILANCIEnstitü MüdürüÖZETEMİLE ZOLA'NIN THERESE RAQUIN ve MEHMET RAUF'UN EYLÜLROMANLARINDAKİ EVLİLİK, ALDATMA ve PİŞMANLIK KONULARININANALİTİK OLARAK KARŞILAŞTIRILMASIKOÇAK,ÖZGÜRYüksek Lisans-2007Karşılaştırmalı EdebiyatDanışman : Doç. Dr. Ali GÜLTEKİNBu çalışmanın amacı, Fransız yazar Emile Zola'nın Therese Raquin ile Türk yazarMehmet Rauf'un Eylül romanlarındaki evlilik, aldatma ve pişmanlık konularını analitikolarak karşılaştırmaktır.Bu çalışmada, her iki romandaki evlilik, aldatma ve pişmanlık konuları karşılaştırmalıedebiyat bilimi verileri ışığında, sosyoloji, tarih ve biyografilerden yararlanılarak eklektik biryöntemle analitik olarak karşılaştırılmıştır.Çalışmanın sonucunda, Türk ve Fransız Edebiyatlarında önemli bir yere sahip olan ikiyazarın eserlerinde evlilik, aldatma ve pişmanlık konularının toplumsal boyutta, benzerlik vefarklılıklar gösterdiği tespit edilmiş ve farklı edebiyatların karşılıklı etkileşim sonucu (FransızEdebiyatının Türk edebiyatını) benzer nitelikte eserlerin üretildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Münevver YILANCIEnstitü MüdürüABSTRACTAN ANALYTICAL COMPARATIVE STUDY BETWEEN EMİLE ZOLA?S THERESERAQUIN and MEHMET RAUF?S EYLÜL IN TERMS OF MARRIAGE, BETRAYALAND REGRETKOÇAK,ÖZGÜRMaster Thesis-2007Comparative LiteratureAdvisor : Ali GÜLTEKİN, Assoc. Prof. Dr.The purpose of this study is to compare analitically French author Emile Zola?sTherese Racquin and Turkish author Mehmet Rauf?s Eylül in terms of `marriage?, `betrayal?and `regret? in an eclective way.In this study, the marriage, betrayal and regret topics are compared analitically in aneclective way benefiting from sociology, history and biography with the data of comparativeliterature.The result of this comparative study has indicated that there are some common points,similarities and differences in both novels which have importance in French and Turkishliterature with regard to social references and therefore common featured novels are producedwith the interaction of different literatures.