İşgören seçiminde ve performans değerlendirilmesinde karar destek sistemleri: Antalya tekstil işletmesinde bir uygulama
Decision support systems in personnel selection and performance evaluation: An Application in antalya textile enterprise
  1. Tez No: 206457
  2. Yazar: SERDAR URHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN DENİZ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
viÖZETGünümüzde yönetim fonksiyonlarını sadece planlama, örgütleme, yöneltme, kontrolşeklinde tanımlamak yetersiz kalmakta, karar alma sürecini hızlandıran gerekli, yeterli, doğru,zamanında ve yönlendirici bilgi üretimi önemli bir yönetim fonksiyonu olarak ortayaçıkmaktadır. Bu nedenle iş süreçleriyle ilgili bilgi kaynağını sağlamak üzere çeşitli karardestek araçları geliştirilmektedir.Bu çalışma karar destek sistemleri dâhilinde işgören seçimi ve performans değerlendirmesiile işletmenin aradığı niteliklere sahip en uygun işgörenlerin en kısa sürede, doğru bir şekildeseçilmesini ve çalışanların işletme hedefleri doğrultusunda etkin ve verimli bir şekildeçalışmasını sağlayacak araçların ve yaklaşımların geliştirilmesine katkıda bulunmak amacınıtaşımaktadır. Çalışmada mevcut bir başvuru veritabanından en uygun işgörenlerin seçimineyardımcı olmak amacıyla belirlenen kriterlere göre bir eleme yapılması sağlanmıştır. Ayrıcamevcut işgörenlerin performansları yine belirlenen kriterlere göre değerlendirilmiş ve işgörenperformanslarının takip edilebilmesine yardım edilmiştir. Böylece yapılan bu çalışma,yöneticilerin uzun ve yorucu olan bu süreçlerden kurtulup diğer alanlara odaklanabilmelerineyardımcı olacak, ayrıca işgörenlerin, dolayısıyla işletmenin etkinliğinin ve verimliliğininartmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
viiSUMMARYToday it is insufficient to define management functions as planning, organizing,orientation, control; sufficient, necessary, correct, in time and guiding knowledge productionthat speeds up decision making process comes out as an important management function.Therefore various decision support tools are being developed in order to supply knowledgesource related to business processes.This study aims to contribute to develop tools and approaches that supply the organizationchoosing right personnel that match demanded qualifications in shortest time, and makepersonnel work in effective and productive manner directed by organizational objects withpersonnel choosing and performance evaluation in scope of decision support systems. In thisstudy elimination is obtained from an existing application database aiming to guide choosingmost suitable personnel. Additionally, performances of existing personnel is evaluated againaccording to determined criteria and assisted to follow personnel?s performance. Thus, thestudy done will help managers to focus on other areas escaping from these long and tiringprocesses, furthermore provide increase in efficiency and productivity of personnelconsequently the organization.