İnsan kaynakları yönetiminde iş tatmini ve konu ile ilgili yapılan bir çalışma
Job satisfaction in human resources management and a work related to the subject
- Tez No: 240964
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
insan, yönetim süreci içerisinde sadece bir maliyet unsuru olarak gören bir anlayıstan, insanın bir kaynak unsuru oldugunu düsünen bir anlayısa dogru kaymıs durumdadır. insanı sadece bir maliyet unsuru olarak gören anlayısa göre insanlar bir makineden farksızdır. Bu anlayıs, insanın sosyal, psikolojik, ekonomik ve ruhsal ihtiyaçlarını sürekli göz ardı etmekteydi. insanı bir kaynak olarak gören görüse göre; insan bir maliyet unsuru degildir. insan, egitilmesi sayesinde organizasyona artı bir deger katmaktadır. Bu görüs, egitim ve gelistirme maliyetlerini uzun vadede üstün rekabet için gerekli ve mecburi olarak görmektedir. insan kaynagının yönetimi anlayısı ?insan? ögesini örgütün merkezinde gören, onu ön plana çıkaran bir yaklasımdır (Aykaç, 1999:36). Küresellesme ve rekabetin artması, isgücünün yapısal degisimi, yönetim ve üretim modellerindeki degisimler, insan kaynakları yönetimi yaklasımına geçisi hızlandıran bir çok faktörden sadece bir kaçıdır (Kaynak, 1996:16). insan kaynagının planlaması, seçimi, egitiminin gelistirilmesi, performansının degerlendirilmesi, kariyer planlaması, ücret yönetimi, isçi saglıgı ve is güvenligi, insan kaynakları yönetiminin fonksiyonları olarak bir isletmenin karlılıgı ve devamlılıgı açısından ayrıca önemlidir. ilk bölümde insan kaynakları yönetiminin tanımı, gelisimi, amaçları ve fonksiyonlarına genis yer verilmistir. Tezin ikinci bölümünde, is tatmini ile yakından iliskili olan motivasyon, verimlilik ve is stresi arasındaki iliskileri müteakip, motivasyon teorilerinden bahsedilmis olup, Maslow, Herzberg, McGregor ve Alderfer'in teorileri, is tatmini açısından karsılastırılmıstır. Tezin üçüncü bölümünde yapılan ölçek çalısması, sonuçları, degerlendirme önerilere yer verilmistir. Anket çalısması Hamitabat Termik Santrali'nde yapılmıstır. Çalısanlara dagıtılan 355 adet anketten 260 adedi toplanarak degerlendirmeye alınmıstır. Ankete katılanlardan alınan cevaplar toplanarak bilgisayar ortamına aktarılmıs ve ?SPSS for Windows 11.5.0.? programı kullanılarak bir takım istatistiksel teknikler ile yorumlamaları yapılmıstır. Anahtar Kelimeler : nsan Kaynakları Yönetimi, s Tatmini, Motivasyon,
Özet (Çeviri)
Man has changed his ideas into where he starts to see human being as a source component from where he sees human being only as a cost component . According to the perception that sees man as a cost component , man is indifferent from a machine . This perception always ignores his social , psychological , economic and spiritual needs. According to the perception that sees man as a source component , man isn?t a cost component. Thanks to man?s being educated , he provides a positive meaning to the organization . In a long term , he sees the cost of education and improvement necessary and compulsory . The perception of the management of man?s sources is an approach which sees ? man? in the center of organization and puts him to the foreground (Aykaç, 1999:36). The increasing of globalization and competition , the structural improvement of task force , the changes in management and production models , are some of the factors which fasten the transition to the approach of human resource management (Kaynak, 1996:16). The planning and election of human resource , the improvement of education , the evaluation of performance , the career planning , the payment management , the health of workers and work safety are also important for profitability and continuity of an enterprice as functions of human resource management . In the second part of my thesis , Maslow?s , Helberg?s , McGreger?s and Alberser?s theories were compared in terms of work satisfaction by mentioning the motivation theories following the close relation between the work satisfaction and motivation , productivity and work stres . In the third part of my thesis , it was given place to the study of measuring , the results , evalution ,and suggestion . The questionnaire was made in Hamiatabat Thermic Central . 260 questionnaire of 355 , handed out to the workers , were evaluated . The results were collected from the workers and they were transformed to the computer and with the use of ?SPSS FOR WINDOWS 11.5.0? programme , the comments were made with some statistical techniques . Key Words : Human Resources Management, Job Satisfaction, Motivation,