Implementation of Land and Agricultural Reform Law no. 1757 in Urfa (1960-1980)
1757 sayılı Toprak ve Tarım Reformu Kanunu'nun Urfa'da uygulama süreci (1960-1980)
- Tez No: 206489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KARAÖMERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez 1757 Sayılı Toprak ve Tarım Reformu Yasası'nın uygulama sürecini incelemektedir. Bu yasa pilot bölge olarak seçilen Urfa'da uygulanmıstır. Yasa 1973- 1978 yılları arasında yürürlükte kalmıstır. Demokratik Parti'nin Anayasa Mahkemesi'ne basvurmasından sonra yasa 1977 yılında iptal edilmis ve yeni bir yasa çıkarılması için bir yıllık süre tanınmıstır. Ancak yeni bir yasa çıkarmak yönünde herhangi bir adım atılmamıstır. 1984 yılında 3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu çıkana kadar, 1757 No.lu yasanın belirli maddeleri yürürlükte kalmıstır. Temel olarak yasanın çıkıs süreci, uygulama süreci ve sonrası ele alınmaktadır. Bu anlamda tez, 60?80 arası dönemi kapsamaktadır. Yasa her ne kadar çok sınırlı ölçüde uygulanmıs olsa da, Urfa için çok etkili sonuçları olmustur. Bu yasa maddelerinin yorumlanmasına göre çok çesitli uygulama sonuçları doguracak kadar esnek bir yasaydı. Bir taraftan bölgede sosyal ve ekonomik iliskileri dönüstürücü bir etkisi olabilecekken, diger taraftan toprak sahiplerinin bu uygulama sürecinin dısında kalmalarını saglayacak kaçıs noktaları da saglıyordu. Bu tezin temel sorusu, toprak reformu uygulamasının topraksız köylüler ve toprak sahipleri üzerinde sürece müdahale açısından nasıl bir etkisi olmustur. Basarısız ya da yozlastırılmıs bir toprak reformu uygulaması agaların otoritesini pekistirmis midir? Basarısız bir toprak reformu uygulaması, köylülerin toprak bilincinde bir uyanısa yol açabilir mi? Bu uyanıs çesitli sekillerde bir direnisin sinyallerini verebilir mi? Bu tez, Türkiye'deki toprak reformu çalısmalarına, bilgi alt yapısı ve elle tutulur bir kaynak saglama yönünde bir katkı niteligindedir
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the implementation period of Land and Agricultural Reform Law No. 1757 in Urfa which was the region of implementation. The law remained in force between 1973-1978. After the application of the Democratic Party to the Constitutional Court, the law was abrogated in 1977. The Constitutional Court gave a one-year term to pass a new law; however, there wasn?t any attempt to make a new law. As a result, Law No. 1757 ceased to have force in 1978. Until Law No. 3083 the Agricultural Reform Law on Land Arrangement in Irrigation Regions inured in 1984, several articles of the Law No. 1757 remained in force. Law No. 1757 was implemented in a very restricted way; nevertheless, it had drastic effects in Urfa. This law was a very flexible law that it may create a transformative effect in the region of implementation depending on the interpretation of certain articles related to expropriation and types of enterprises. On the other hand, it contained certain articles that allowed large land owners to compensate their loss or even avoid the expropriation process. In this respect, the success of the implementation very much depended on the government. The main questions of the thesis are that what kinds of effects the implementation of land reform had both on landless peasants and land owners and what their reactions were to being included in the process. The land reform had to be perceived as an implementation that might facilitate egalitarian social structure in a geography where not much industrial employment opportunities were provided and where serious inequalities were observed in land dispersion.