Kubaşık öğrenme etkinliklerinin beş yaş öğrencilerinin özbakım becerileri gelişimine etkisi
The effect of cooperative learning activities on five year aged students' self-care skills
- Tez No: 206559
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİT GÖMLEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu deneysel çalışma, kubaşık öğrenme etkinliklerinin 5 yaş öğrencilerinin özbakımbecerilerinin (yemek yeme, giyinme ve kişisel bakım) gelişimi üzerindeki etkisini araştırmakamacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma 2006-2007 öğretim yılının güz yarı yılında Aydın li Kuşadası lçesindekiiki resmi anaokulunda yapılmıştır. Araştırma bir deney ve bir kontrol grubunda bulunantoplam 29 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 15 hafta sürmüştür. Dersler deneygrubunda kubaşık öğrenme etkinlikleri, kontrol grubunda ise okul öncesi programında yeralan çoklu zeka etkinlikleriyle işlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarına, araştırmacı tarafındangeliştirilen ?Özbakım Becerileri Kontrol Listesi? öntest-sontest olarak verilmiştir.Araştırmada özbakım becerileri kontrol listesinden elde edilen erişi puanları üzerindeistatistiksel teknik olarak bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyip
Özet (Çeviri)
This experimental study is realized in the aim-of searching the effects of cooperativelearning activities on the progress of five years old students self-care skills (eating, dressingand personal care).The study, which lasted fifteen consecutive weeks, was conducted at two publicpreschools in the district of Kuşadası-Aydın in autumn in 2006-2007 academic year. Theparticipants of the study were 29 students who were divided in an experimental and a controlgroup. Studies were instructed in experiment group using cooperative learning activities andin control group using multiple intelligence activities which is taken from the preschoolprogram.Self -care control list which was developed by researcher was administered as pretestand posttest. In this research, the achievement obtained by self care skills control list wasoperated by statistical techniques of independent samples t-test. The level of significance wasp