Kubaşık öğrenmenin ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersine ilişkin akademik başarıları ve benlik kavramları üzerine etkisi
The effect of cooperative learning on elementary school fourth grade students's academic achievement and self concepts toward science course
  1. Tez No: 206564
  2. Yazar: GONCA URAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİT GÖMLEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu deneysel araştırmada, kubaşık öğrenmenin lköğretim dördüncü sınıföğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersinin ?Işık ve Ses? ile ?Gezegenimiz Dünya?ünitelerine ilişkin akademik başarıları ve benlik kavramları üzerine etkisi incelenmiştir.Araştırma 2006-2007 Eğitim yılının bahar yarı yılında Aydın il merkezindebulunan iki resmi ilköğretim okulunda yapılmıştır. Araştırma iki deney iki kontrolgrubunda bulunan toplam 144 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Dokuz hafta sürenaraştırmada, dersler deney gruplarında kubaşık öğrenme yöntemi ile kontrol gruplarındaise ilköğretim dördüncü sınıf Fen ve Teknoloji ders programında yer alan etkinlikleregöre işlenmiştir. Ölçme aracı olarak deney ve kontrol gruplarına ?Fen ve TeknolojiDersi Başarı Testi?, öntest, sontest ve kalıcılık testi; ?Piers Harris'in Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği?, öntest ve sontest olarak uygulanmıştır.Sonuç olarak, başarı testinden elde edilen, sontest ve kalıcılık toplam puanlar ilebilgi ve kavrama düzeyi puanları açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlıbir fark bulunmamıştır. Piers Harris'in Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği, Kaygı altölçeğinden elde edilen sonuçlara göre 1. kontrol ile 2. kontrol grupları arasında 1.kontrol grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Diğer alt ölçeklerden elde edilenbulgulara göre gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER Kubaşık Öğrenme, Benlik Kavramı, Fen Bilimleri, FenBilgisi Öğretimi, Fen ve Teknoloji
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the effect of cooperative learning on elementaryschool forth grade students? academic achievement and self concepts towards sciencecourse units which are ?Light and Sound? and ?Our Planet Earth? were investigated.The study was conducted at two public elementary schools in the centre ofAydın in 2006-2007 academic years. The participants of the study were 144 studentswhich were divided in two experimental and two control groups. In the study whichlasted nine consecutive weeks, cooperative learning method was used in experimentalgroups and elementary forth grade Science and Technology lesson curriculum?sactivities were used in control groups. The measurement instruments ?ScienceAchievement Test? was administered pre-test, post-test and continuance test, ?PiersHarris Self Concept Scale for Children? was administered pre and post tests to theexperimental and control groups.As a result, there was no statistically significant differences betweenexperimental and control groups regarding total achievement scores, knowledge leveland comprehension level scores in the achievement and continuance tests. Results fromthe Piers Harris Children Self Concept Scale revealed that there was significantdifferences among first control group and second control group in terms of Anxiety inthe favour of the first control group. In terms of the findings the others, there was nostatistically significant differences between groups.KEY WORDS Cooperative learning, Self Concept, Science, Teaching Science,Science and Technology.