Düzey dersliklerinin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersine ilişkin akademik başarıları ve benlik saygısı üzerine etkisi
The effect of between class ability grouping on science academic achievement and self esteem of sixth class students
- Tez No: 206565
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, düzey dersliklerinin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin fenbilgisi dersine ilişkin akademik başarıları ve benlik saygısı üzerine etkisi ile düzeydersliklerine ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır.Araştırma, 2005-2006 öğretim yılının ilk yarıyılında Aydın ilinde karma sınıflardaöğretim yapılan bir devlet okulu ile düzey derslikleri uygulamasının yapıldığı bir devletokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubuna, bir deney ve bir kontrol grubu olmak üzeretoplam 176 öğrenci alınmıştır. Düzey derslikleri oluşturulan okuldan 30 öğrenci ile 8öğretmenin bu uygulamaya ilişkin görüşlerine başvurulmuştur. Çalışmada veri toplama aracıolarak, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile araştırmacı tarafından geliştirilen Fen Bilgisibaşarı testi kullanılmıştır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin düzey dersliklerine ilişkin görüşleriyarı yapılandırılmış görüşme formları ile belirlenmiştir. Araştırmada, Fen Bilgisi başarıtestinden ve Benlik Saygısı Ölçeğinden elde edilen verilere kovaryans analizi uygulanmıştır.Araştırma bulgularına göre, başarı testi puanları açısından deney ve kontrol grubuarasında anlamlı bir fark bulunamazken (p=.068), düzey derslikleri arasında anlamlı farkbulunmaktadır (p=.000). Farklılığın üst-orta düzey derslikleri ve üst-alt düzey derslikleriarasında olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan kız öğrencilerin başarıpuanları arasında ve deney ve kontrol grubunda yer alan erkek öğrencilerin başarı puanlarıarasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği puanortalamaları, deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir göstermezken (p=.628), düzeyderslikleri arasında anlamlı bir fark göstermektedir (p=.007). Farklılığın üst-alt düzeyderslikleri ve orta-alt düzey derslikleri arasında olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeninegöre de düzey dersliklerinin öğrencilerin benlik saygısı üzerine etkisi incelenmiş, benliksaygısı puanları, deney grubundaki kızlarla kontrol grubundaki kızlar arasında ve deneygrubundaki erkeklerle kontrol grubundaki erkekler arasında önemli bir farklılıkgöstermemektedir.Elde edilen nitel veriler değerlendirildiğinde, öğrenciler düzey dersliklerinde öğrenimgörmekten genel anlamda rahatsızdırlar. Öğretmenler ise düzey dersliklerini kişilik gelişimibakımından olumsuz bulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The general objective of this research is to expose the effects of between class abilitygrouping on science academic cchievement and self esteem of sixth class students and thestudents? and the teachers? opinions relating to between class ability grouping. The researchwas executed in 2005-2006 educational year within a primary school with coedclasses and aprimary school with between class ability grouping in Aydın. The sample of this research ismade of 176 students as an experiment and control group and from the school which hasbetween class ability grouping, 30 students and 8 teachers showed their opinions about thispractice. In this research, Rosenberg Self Esteem Scale and an achievement test that wasimproved and validity- reliability study was done by the researher are used. The opinions ofthe students? and the teachers? about between class ability grouping were determined with halffeasible interviewing forms. In the research covariance analysis was done to the datas thatwere obtained from achievement test and Rosenberg Self Esteem Scale.As a result, according to the achievement test, there couldn?t be found a meaningfuldifference between the experiment and the control group (p=.068), beside this there wasfound a meaningful difference between high, medium and low classes (p=.000). Thedifference was fixed between high-medium and high-low classes. According to the sexvariable, success of the students? was searched and it was understood that there is nomeaningful difference among girl students in experiment and control group (p=.251). There isno meaningful difference among the boy students in experiment and control group (p=.189).According to the Rosenberg Self Esteem Scale, there couldn?t be found a meaningfuldifference between the experiment and the control group (p=.628), beside this there wasfound a meaningful difference between high, medium and low classes (p=.007). Thedifference was fixed between high-low and medium-low classes. According to the sexvariable, effects of between class ability grouping on self esteem of students were examinedand it was understood that there wasn?t any meaningful difference among girl students inexperiment and control group (p=.719). There wasn?t any difference among the boy studentseither (p=.350).So when the qualitative datas were examined, it was understood that the students wereuncomfortable because of their education in high, medium and low classes. Teachers thoughtthat between class ability grouping is negative for the students? personality development.