Effects of cooperative learning on teaching English to young learners
Kubaşık öğrenme yönteminin çocuklara yabancı dil öğretimi üzerindeki etkisini
  1. Tez No: 294415
  2. Yazar: ABDULLAH ÇOKPARLAMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN İLİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı kubaşık öğrenme yönteminin ilköğretim beşinci sınıflardaki öğrencilerin yabancı dil öğretimi üzerindeki etkisini ve yabancı dil derslerindeki algılarını incelemektir. Araştırma için gerekli olan veriler ön-son test ve günlüklerden elde edilmiştir. Çalışmanın katılımcıları 25'er kişilik iki sınıftan oluşmuştur. Araştırmaya dahil olan iki sınıf, küme örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Deney grubuna 12 hafta boyunca Öğrenci Takımlar Başarı Grupları tekniği uygulanmış ve kontrol grubunda ise ders kitabının gereklilikleri takip edilmiştir. Gruplara uygulamanın başında bir ön test aynı test uygulama sonunda son test olarak verilmiştir. Testlerden elde edilen veriler Wilcoxon Rank Sign ve Mann-Whitney U testleri kullanarak analiz edilmiştir. Uygulama boyunca katılımcılar dersler için hissettiklerini anonim günlükler halinde tutmaları istenmiştir. Bu günlükler içerik bakımından analiz edilmiştir. Günlüklerden elde edilen veriler kubaşık öğrenmenin olumlu etkilerine işaret etmektedir. Elde edilen bu veriler göz önünde bulundurulduğunda, testlerden ortaya çıkan veri deney grubuna yapılan uygulamanın anlamlı bir fark oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the effects of cooperative learning on fifth graders learning English at public school, and how the students perceived these language classes. The data were collected through pre-post tests and diaries. The participants of the study were totally 50 students in two classes of 25 which were chosen by cluster random sampling. The experimental group had classes for 12 week with Student Teams Achievement Division technique, and in the control group the requirements of the course book was strictly followed within the same time period. The groups were given a test at the beginning of the implementation; the same test was given as a post test at the end of the implementation. The data obtained from these tests were analyzed through Wilcoxon Rank Sign test and Mann-Whitney U test. During the implementation the participants held anonymous diaries about their feeling towards the lesson, these diaries were analyzed by means of content. The analysis of the diaries indicate to positive outcomes of cooperative learning. When the data obtained from the diaries are considered, the data collected from the tests reveal that the implementation in the experimental group caused a significant difference.