Türk Kara Kuvvetleri'nde önemli değişim ve gelişmeler (1950-2000)
Important improvement and changings in Turkish Army (1950-2000)
  1. Tez No: 206582
  2. Yazar: HAYATİ KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİN GÜÇLÜAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZETTürk Kara Kuvvetlerinin tarihi, Türk tarihinin bütün evrelerini kapsamaktadır.Tarihimiz; Türk Kara Kuvvetlerinin geçirdiği evrelerle, elde ettiği başarılarla adetaşekillenmiştir. Milleti meydana getiren unsurlar belirgin olmasına rağmen, ocak olarak tabirettiğimiz askerlik mesleği, ilk yıllardan günümüze kadar Türk gençlerini aynı çatı, aynı amaçetrafında eğiterek yoğurmuş ve onlara bir ve beraber olabilme ile millet olabilme bilincinikazandırmıştır. Bugün de Türk Silahlı Kuvvetleri aynı işlevini sürdürmeye devam etmektedir.slamiyet öncesi Türk ordularının başarılarında etken olan belirgin özellikleri; Orduyuoluşturan askerlerin üstün savaşçı vasıfları, atın sağladığı sürat ve uzun menzil, demirmadeninin sağladığı vurucu güç, maharetle uygulanan savaş taktikleri ve Türk toplumundakibirlik beraberlik ve dayanışma ruhunun orduya olumlu yönde yansıması şeklinde belirtmekmümkündür.Türklerin slamiyet öncesi askeri üstünlükleri ve askeri sistemleri, bir çok ülkeordusuna örnek oluşturmuştur. slamiyet sonrasında ise, bu üstünlük, Osmanlının sondönemlerine kadar devam ettirilmiştir.Osmanlının külleri üzerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu hem tarihimiz, hem deKara Kuvvetlerinin tarihinin eşşiz bir safhasıdır.Cumhuriyet Döneminde, ordumuz imkanlarölçüsünde yeniden yapılandırılmıştır. kinci Dünya savaşına girilmemiş, ancak, güçlü bir ordusavaş süresince hazır edilmiştir. Kore savaşı ve Kıbrıs savaşları, Türk Kara Kuvvetlerininkendisine görev verildiğinde, ülkemizin menfaatlerini başarıyla koruyabileceğinin iki belirginörneğidir.Türk Kara Kuvvetleri, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmelere paralel olarak vazifesini,yapısını ve elindeki silah araç gereçleri sürekli sorgulamakta, günün şartlarına uygun,ülkemizin güvenliğinin her durum ve her şartta sağlayabilecek şekilde gücünü muhafazaetmektedir. Bunu yaparken, elindeki kaynakları ve imkanları azami verimli kullanmak içinçaba sarf etmektedir. Türk Kara Kuvvetlerinin, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da,kendisine verilecek görevleri, milletimizin kendisine olan güvenini sarsmayacak şekildeyerine getireceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTurkish Ground Forces exist in all of the stages of Turkish History. Our history isalmost formed by the development and cusses of Turkish Ground Forces. Although the itemsthat put together the nation is clear, the army, which is known as the home, teach the Turkishyoung the ability of being together and being a nation for the same goal from the beginning.Today, Turkish Ground Forces still continue this responsibility.The special aspects of the Turkish Army before the Islam is listed as the superiorfighting skills of the soldiers, speed and the large distances made available by the horse, thestriking effect of the iron, well applied fighting tactics and the positive effect of the Turk?sbeing together on the army. The superior military system of the Turks before the Islam was amodel for many countries army. After the Islam, this superiority continued up to the lastperiods of the Ottoman Empire.The foundation of Republic of Turkey on the ashes of the Ottoman Empire is apeerless page of Turkish and Turkish Ground Forces History. In the republic period, our armyis reconstructed using the opportunities of that time. Turks did not join to the World War IIbut a powerful army is maintained during this war. Korea and Cyprus wars are the twoobvious examples that show Turkish Ground Forces can protect the benefits of our nation ifthe mission is given to it.Turkish Ground Forces examine continuously its mission, structure and weapons athand parallel to the developments and it keeps its power in order to protect our country in allconditions appropriate to today?s stipulations. While performing these actions, it tries to usethe available sources very efficiently. It is considered that Turkish Ground Forces willcomplete all the missions with full success as it did in the past without upsetting theconfidence of our nation.