İcra ve İflas Hukuku'nda icranın iadesi(İİK.m.40/II)
Refund of execution according to the execution and bankrupt law
  1. Tez No: 206585
  2. Yazar: TUĞBA ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışma konumuzu teşkil eden ve cra ve flâs Kanununun 40. maddesinin ikincifıkrasında düzenlenmiş olan ?icranın iadesi? bir takip hukuku müessesesidir. Kanunda yeralan ?icranın iadesi? müessesesi ilâmlı icra takiplerinin uygulanması bakımından söz konusuolmaktadır. Bu nedenle kanun sistematiği bakımından ?ilâmlı icra?ya ilişkin hükümler (m.24-41) arasında yer almaktadır. Ancak her ne kadar ?icranın iadesi? ilâmların icrasının sözkonusu olduğu takiplerde uygulansa da Kanunda ayrıca ve açıkça ?icranın iadesi?ne ilişkin40. maddenin II fıkrasının kıyasen uygulanabileceği durumlar (m. 366/VI; m.10/a,II) dadüzenlenmiştir.Çalışmamız dört ana bölüm altında incelenecektir.lk bölümde, icranın iadesi kavramı incelenecek, bu inceleme dahilinde tanımı,kapsamı, amacı ve hukuki niteliği konularına değinilecektir. Aynı bölümde, ?bir hakkın ya daşeyin? geri verilmesi ya da iadesini sağlayan gerek cra ve flâs Kanunu'nda gerekse diğerkanunlarda düzenlenen müesseselerle, ?icranın iadesi?ne ilişkin Kanunun 40. maddesinin IIfıkrasının karşılaştırılması yapılacaktır. kinci bölümde, icranın iadesinin mümkün olabilmesiiçin gerekli olan şartlar ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Üçüncü bölümde, icranın iadesiusulü ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sonuçlar üzerinde durulacaktır. Son olarak dördüncübölümde, Kanunda öngörülen ve icranın iadesine ilişkin hükmün kıyasen uygulandığı halleredeğinilecektir.Çalışmamız, konu hakkındaki tespit ve değerlendirmelerimiz doğrultusunda sonuçkısmıyla sona erecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is named ?Refund of Execution? that is arranged at 40. sections ofExecution and Bankrupt Law, is institution of enforcement law.?Refund of Execution? is discussed in an enforcement proceeding by a judgementcreditor. So, it?s place in sections of enforcement that is based on Judgment creditor.Although, ?Refund of Execution? is arranged in enforcement that is based on Judgmentcreditor, some state in which code of ?refund of execution? is put into practice by analogy isarranged with clearly and specially in Code.This thesis consists of four main chapters.In first chapter, as a general information, definition, purpose and legal character of?Refund of Execution? will be analysed, as well as its comparison to other similar institutionstake place in Code and serves same purposes in principle. The second chapter, requiredconditions for ?Refund of Execution? will be examine in detail. In Third Chapter, theprocedure of ?Refund of Execution? and results that appear depend on this institution, will beinvestigated. In the last chapter, some state in which code of ?Refund of Execution? is putinto practice by analogy and is envision in Code will be mentioned.My thesis ends with a conclusion with comments on the subject.