Kur'an-ı Kerim'de uluhiyyetle ilgili Azamet Cemi'nin özellikleri
  1. Tez No: 206584
  2. Yazar: MEHMET MUNİR BENEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Arapçanın en büyük kaynağı olan Kur'an, tarih boyunca belağat ve fesahatiyleinsanları hayret ve dehşete düşürmüştür.Cenab-ı Hakk'ın mucize kelamı ile ilgili önemli bir husus ve üslup ta, Kur'an-ı Kerim'de Ulûhiyyetle ilgili bazı fiillerini birinci çoğul zamiri veya mütekellim mea'l-ğayr siğasıylazikretmesidir.?Azamet Cemi?, kısaca ?Biz? diye ifade ettiğimiz çoğul zamiridir. Cenab-ı Hakkınkendisini anlatırken ?Ben? demesi anlaşılır bir durumdur. Ancak ?Biz? demesi, bahse konuolacak kadar geniş ve derin bir meseledir.Cenab-ı Hakk'ın icraatlarının ifadesindeki bu üslup, toplam 85 sure, 1114 ayet veyaklaşık 1825 kelimede varit olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Koran, the biggest source of Arabic, has both amazed and fascinated people with itseloquence and accuracy throughout the history. One of the remarkable aspects and manners ofthe Miracle Word of the Almighty God is that some of the pronouns and verbs have been usedin the form of first-person plural. The plural ?We? used by God in the Holy book whenreferring to Himself denotes Supremacy rather than simply suggesting the existence of morethan one Supreme Being. It should then be understood what is meant by the first-personsingular when Allah refers to Himself as ?I? in the Koran. However, His referring to Himselfas ?We? in different chapters of the Holy Book shouldn?t be taken as the simple meaning thatwe know of but must be conceived as having a deeper meaning. Referral to Himself as ?We?,that is, the first-person plural, when Allah is talking of His manifestations, can be observed in85 Chapters, 1114 verses and approximately 1825 words.