Borçlunun Kambiyo Hukuku bakımından şikâyeti
The complaint of a debtor from the perspective of the Law of Exchange
  1. Tez No: 468534
  2. Yazar: AYBÜKE BASIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takip, ilamsız icranın bir türünü oluşturmakta ve genel haciz yolundan bağımsız olmak üzere İcra ve İflas Kanunu'nda ayrıca düzenlenme alanı bulmaktadır. Bu çalışmanın konusunu, kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takip uyarınca kendisine ödeme emri gönderilen borçlunun bu ödeme emrine karşı, temelini kambiyo hukukundan alan belli sebepleri ileri sürmek suretiyle yapabileceği şikâyeti oluşturmaktadır. Borçlunun kambiyo hukuku bakımından böyle bir şikâyeti, İcra ve İflas Kanunu'nun 16 ve devamı maddelerinde genel olarak düzenlenmiş şikâyetten belli yönleri itibariyle farklı olup, İcra ve İflas Kanunu'nun 168. maddesinin 1. fıkrasının 3. bendinde ve 170/a maddesinde ayrıca düzenlenmiştir. Temel amacı, borçlunun kambiyo hukuku bakımından şikâyetini belli yönleriyle incelemek olan bu çalışmada, öncelikle kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takip genel olarak incelenmiş, şikâyetin amacı ve niteliği üzerinde durulmuştur. Daha sonra kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takipte özel şikâyet sebepleri ayrıntılı biçimde ele alınmış ve en nihayetinde şikâyete ilişkin yargılama usulü ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Attachment proceedings particular to the bill of exchange is one of the types of enforcement proceedings without judgment and it is regulated in the Enforcement and Bankruptcy Code separately from general attachment. The subject of this study is the complaint that a debtor, who has been sent payment order in accordance with the attachment proceedings particular to the bill of exchange, can make by putting forward specific justifications on the grounds of Law of Exchange. With its specific aspects, such complaint of the debtor from the perspective of the Law of Exchange, is different from the one generally regulated in the Article 16 and the further articles in Enforcement and Bankruptcy Code. It is separately regulated in the Article 168 (paragraph 1, clause 3) and Article 170/a in the Enforcement and Bankruptcy Code. The main aim of this study is to examine the complaint of the debtor in the framework of the Law of Exchange with its specific aspects. First, attachment proceedings particular to the bill of exchange has been reviewed and the purpose and the nature of the complaint have been studied. Then, specific reasons, for complaints about the attachment proceedings particular to the bill of exchange, have been examined in detail and finally, the procedures and their results associated with the complaints have been discussed.