Michel Foucault'nun biyo-iktidar kavramı çerçevesinde nazi dönemi propaganda belgesellerinin analizi
An analysis of the propaganda documentaries during Nazi period within the framwork of Michel Foucault's biopower concept
  1. Tez No: 206593
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEFİK DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tarihsel süreçte insan bedeni; siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik yapılariçersinde anahtar bir kavramdır. Her toplumun kendine özgü bir beden tasarımı, bedenterbiyesi, beden eğitimi ve bedene ilişkin ahlaki tanımları bulunmaktadır. Bedeninyapısı ve özellikleri toplumdan topluma, hatta aynı toplumda dahi farklılıklargöstermektedir. Bu farklılıklar hem biyolojik, hem de toplumsal-siyasal özellikleredayanmaktadır. Bedenlerin yapıları, hareketleri, duruş biçimleri gibi özellikleri birtoplumun sosyal ve siyasal yapısı ile ilgili bir gösterge oluşturmaktadır. Buözellikleriyle beden, iktidar istencinin bir kaynağı, bir aracı konumunda yer almaktadır.Bu çalışma, Michel Foucault tarafından ortaya konulan biyo-iktidar kavramının,daha ileri bir boyuta taşınarak, Yirminci Yüzyılda ırkçı rejimlere -özellikle Nazizme-nasıl dönüştürüldüğünü ve Nazizmin bunu yaparken propaganda belgesellerinden nasılyararlandığını ortaya koymaktadır. Bu amaçla, konuyla ilgili olarak geriye dönük yazılıbelge taraması yapılmış ve Leni Riefenstahl'ın İradenin Zaferi ve Olimpiyatbelgeselleri, biyo-iktidar kavramı çerçevesinde çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTAN ANALYSIS OF THE PROPAGANDA DOCUMENTARIESDURING NAZI PERIOD WITHIN THE FRAMWORK OFMICHEL FOUCAULT?S BIOPOWER CONCEPTHakan YILMAZDepartment Of SociologyAfyonkarahisar Kocatepe University The Institute Of Social SciencesJune 2007Advisor: Assistant Prof. Dr. Şefik DenizThroughout the history, humanbody is the key factor within political, social,cultural and economical structures. Every community has its own moral definitions ofbody design and physical education. The structure of body differs from one society toanother or even within the same society. These differences are based on both biologicaland socio-political characteristics. Body characteristics such as structure, movementsand posture constitute a sign associated with the social and political structure of acommunity. Body, with its structure aforementioned, a reason and a tool for politicalideologies to form goverment potency.This study initiates to reveal how biopower hypothesis put forward by MichelFoucault was developed and transformed into racial regimes -especially Nazism- whileit also explains how Nazism took the advantage of propaganda documentaries to achivegoverment potency. In this regard, a search of written resources was carried out andLeni Riefenstahl?s ?Triumph of the Will? and ?Olympia, episodes I and II? wereanalysed within the framework of biopower hypothesis.