Kentleşme sürecinde akrabalık ve komşuluk kültürü (Afyonkarahisar örneği)
The culture of kinship and neighbourhood in the process of urbanization (Afyonkarahisar sample)
- Tez No: 206602
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kent, çeşitli etnik grupları, kültür ve meslek gruplarını ve sosyal ekonomik sınıfları içine alanheterojen bir toplumdur. Kentleşme ise, Toplumsal değişmenin önemli bir biçimi olan ekonomik,demografik ve toplumsal anlamlara sahip bir olgu olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizdekentleşmenin salt bir nüfus hareketi olmadığı açıkça görülmektedir. Kemal Kartal'ın da belirttiği gibibir ucu kırda, diğeri kentte olan bir çözülme, kentte yoğunlaşma ve akım olayı olarakdeğerlendirilebilir.Kentleşme sürecinde akrabalık ve komşuluk kültürünün incelenmesi (AfyonkarahisarÖrneği) bu araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. şlenen konular ise, Afyonkarahisar'dayaşayan halkın sosyo-demografik profili, kentleşme sorunları ve kentleşme ile birlikte yaşadıklarıkomşuluk ve akrabalık kültürünün sosyal değişmeye etkisi incelenmiştir.Anahtar kelimeler; kent, kentlileşme, toplumsal değişme kent kültürü, akrabalık kültürü,komşuluk kültürü,
Özet (Çeviri)
Urban is an heterogeneous community which contains various ethnic cultural occupation andeconomic groups. As to urbanization, it can be evaluated as a fact which is a form of an economicchange, and a fact which has demographic and social meanings.In our country, it can be clearly seen that urbanization is not an absolute populationmovements. As Kemal Kartal says ?it can be evaluated as a ravel whose one pole in urban area and theother in the rural area, and condensation in a urban area or an movement event.?In the urbanization process, to scrutinize the neighbourhood and kinship ( as in AfyonKarahisar example) are the basis of this survey. The subjects studied are the social demographicprofiles of the citizens of Afyon Karahisar and their urbanization problems and the effects of kinshipon social changes.Key words are urban, urbanization, social change and urban, kinship and neighborhoodcultures.