Kula'da kırsal yerleşmeler ve eğitimin dağılımı
The villages and the distribution of education in Kula
- Tez No: 206607
- Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Geography, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Manisa'ya bağlı bir ilçe olan Kula, Ege Bölgesi'nin ç Batı Anadolu Bölümü'nde yeralmaktadır. lçe ile ilgili olarak kırsal yerleşmeler ve eğitim alanında detaylı bilimselaraştırmalar yeterince yapılmamıştır. Bu durum araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır.Araştırmada Kula'daki kırsal yerleşmeler ve eğitim faaliyetleri nedensellik, sebep-sonuç, dağılım gibi bilimsel ilkeler dikkate alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Kula'nın genelözellikleri de ele alınarak, kırsal yerleşmeler ayrı ayrı incelenmiştir. Özellikle 2006-2007Eğitim-Öğretim yılında Kula'da eğitimin dağılımı, bilimsel araştırma yolları kullanılarakincelenilmeye çalışılmıştır.lçe ile ilgili inceleme yapılırken basılı kaynaklar, istatistik verileri ve yerinde yapılangözlemlerden yararlanılmıştır. 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılı bilgi ve istatistikleri Kula lçeMilli Eğitim Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. Kırsal yerleşmeler ise tek tek gezilerekincelenmiştir.Yapılan çalışma sonucunda Kula'da eğitimin istenilen ölçüde gelişmediğibelirlenmiştir. Kırsal yerleşmelerde ise çeşitli sorunların yaşandığı görülmüştür. Araştırmasahasının topografik yapısı ve kırsal yerleşmelerin fazla sayıda ve dağınık olması hemilköğretimi zorlaştırmakta hem de ortaöğretime talebi düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Kula is a district of Manisa. It is in the middle-west Anatolian Region in Turkey.There hasn?t been made enough detailed scientific research in the field of education and thevillages about the district. This case forms the main purpose of the research.In the research, villages and education in Kula has been tried to be explainedconsidering scientific principles such as causality, cause-result and the dispersion principles.Considering the general characteristics of Kula and the villages have been mainly examined.Especially in 2006-2007 educational year, the dispersion of education Kula has been tried tobe examined by using scientific research methods.While examining the district, printed sources, statistics information and theobservations that are made in suitable places have been used. Information and statistics about2006-2007 educational year has been provided from the Kula District Administration ofEducation. The villages have been examined by walking around them.As a result of the research, it has been found out that the education in Kula hasn?tdeveloped as much as people expected. It has been seen that there were some problems in thevillages. The topographic sturucture of the researh field and large amount of dispersed villagesettlement has been got difficult the primary education and decreaset the demand for thesecondary education.