İnsan hakları Avrupa Mahkemesine bireysel başvuru
The individual application to European Court of human rights
- Tez No: 206660
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hazırlayan:Enver ÖRENÖZETNSAN HAKLARI AVRUPA MAHKEMES NE B REYSEL BAŞVURUnsan hakları kavramının günümüzdeki anlamını kazanması insanlığın binlerceyıllık gelişim ve değişiminin sonucudur. nsan haklarının evrenselleşmesi ve uluslararasıgüvencelere kavuşturulması ancak uluslararası denetim ve yaptırım sistemlerininkurulmasıyla mümkün olabilmiştir. Bu konuda atılan en önemli adım bireyleri devletlerile eşit statüde hukuk süjesi olarak tanıyan ve bireylere insan hakları ihlallerinde hakarama olanağı sunan nsan Hakları Avrupa Mahkemesi ( HAM )' ne bireysel başvuruhakkının tanınmasıdır.“ nsan Hakları Avrupa Mahkemesi' ne Bireysel Başvuru ”konulutezimi dört bölüm halinde inceledim.Birinci bölümde, insan hakları kavramını, insan haklarının gelişim sürecini,evrenselleşmesini ve uluslararası alanda korunması sürecini kısaca aktarmaya çalıştım.kinci bölümde, nsan Hakları Avrupa Sözleşmesi' nin kabul edilmesi, özellikleri, hukukiboyutu ve devletlerin iç hukuklarına etkilerini, HAS ile güvence altına alınan insanhakları ve bu hakların sınırlandırılmasını genel olarak inceledim. Ayrıca bu bölümde,nsan Hakları Avrupa Mahkemesi' nin yapısı ve yargılama süreci ile ilgili bilgi aktarmayaçalıştım.Üçüncü bölümde nsan Hakları Avrupa Mahkemesi'ne bireysel başvuru usul veşartlarını inceleyerek Türkiye' nin bireysel başvuru hakkını tanıma beyanı, nsan HaklarıAvrupa Mahkemesi' nin kararlarının iç hukukumuza etkileri üzerinde durmaya çalıştım.Sonuç bölümünde ise özellikle gerek nsan Hakları Avrupa Mahkemesi' ninhukuk ihlalleri nedeniyle ülkemiz aleyhine verdiği kararlar gerekse Avrupa Birliği' ne girişaşamasında olan ülkemizin insan hakları ihlalleri nedeniyle uluslararası arenada haksızeleştirilerle karşılaşması gibi menfi durumların aşılabilmesi için ve her şeyden önceinsanımıza hak ettiği insan haklarının tam manasıyla tanınabilmesi bağlamındayapılması gerekenler ile ilgili hususlara yer vermeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
Hazırlayan:Enver ÖRENABSTRACTTHE INDIVIDUAL APPLICATION TO EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTSThe idea of human rights has gained its meaning in our century as a result ofdevelopment and variation of humanity that has taken place in thousand years. Onlyinternational checking and sanction systems that were established provided humanrights to be universal and people to have guarantees. People were seen as equal togoverments, in an occoasion of injustice.They achieved the right to apply Europeaancourt of human rights to insist on their dues. This is the most important step that hasbeen taken on this topic. I studied my thesis on ?The individual application to Europeancourt of human rights in four parts.In the first part, I tried to express shortly the progress process of human rightsits becoming univeral and defending on it an international platform. In the second part, Iexamined generally the acceptance of the European contract of human rights, its legaldimension, its effects on inner law of goverments, human rights that have been takenunder control by means of the European contract o human rights, and limitation of theserights. By that way, I studied on the structure and judgement process of European Courtof Human Rights.In the third part, I focused on the declaration of the right of Turkey?s individualapplication, the effects of human rights in our inner lawby examining the proceduresandconditions Europen court of human rights.In the conclusion part, particularly I tried to emphasize the decisions that hadbeen taken by the European court of the human rights aguirst our country due tobreaking rules. Our country is on the stage of entering to European union so farovercoming wrongful critisismsand giving our people the rights that they deserve Italked about the precautions that we should take.