Sıkıyönetim mahkemelerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ışığında değerlendirilmesi
Evaluation of the martial law courts in Turkey within the context of the European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 81567
  2. Yazar: YUSUF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Sıkıyönetim, devlet ve toplum hayatı bakımından olağanüstü ağır şartlar altmda istisnai olarak başvurulan ve uygulanan bir yönetim tarzıdır. Bu durum, Anayasamızın 122. maddesinde düzenlenmiştir. Türkiye'de sıkıyönetim Cumhuriyet döneminin %40'ını oluşturacak kadar yaygın bir yönetim biçimi olmuştur. Bu ülkede sıkıyönetim mevzuatının bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Sıkıyönetimin uygulandığı dönemlerde hukuk devleti açısından bazı istisnai uygulamalar göze çarpmaktadır. Özellikle sıkıyönetimin ilanı ve Bakanlar Kurulu tarafından yapılan kanun hükmünde kararnameler dikkat çekmektedir. Buna ilaveten sıkıyönetim komutanının eylem ve işlemleri hukuk devleti ilkesinin bir başka istisnasını oluşturmaktadır. Bu durumda sıkıyönetim mahkemeleri daha fazla önem kazanmaktadır. Bu mahkemelerin işleyiş ve yargılama metotlarının incelenmesi gerekmektedir. Bu mahkemeler, 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu ve 353 sayılı kanunun ilgili maddelerine göre çalışırlar. Türkiye, Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi 'ni 1954 yılında onayladı ve Sözleşmenin organlarına bireysel başvuru hakkını 1987'de, Mahkemenin zorunlu yargı yetkisini de 1989'da kabul etti. Bu nedenle sıkıyönetim uygulamasının ve sıkıyönetim mahkemeleri yargısının Sözleşme ilkelerine uygun hale getirilmesi gerekir. Sıkıyönetim mahkemelerine kanunla kurulan bağımsız ve tarafsız mahkeme, makul sürede yargılanma hakkı, suç ve cezaların geriye yürümezliği ve sanık haklan ilkeleri açısmda bakıldığında, pek çok çelişkinin olduğu görülmektedir. Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesini imzalamış bir hukuk devleti olarak, Türkiye, Anayasasını ve yasalarını Sözleşmeye uygun hale getirmek için gerekli düzenlemeleri yapmak durumundadır. 132
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The martial law is an exceptional type of Government which is applied under extraordinary conditions for the live of society and the state. The state of martial law is mentioned in the item 122 of 1982 Constitution of the Republic of Turkey. In Turkey, martial law was a very common type of Government which Constitute %40 of the life of the Republic of Turkey. That is why the regulation of the state of martial law is so important in this country. During the martial law, there has been some exception for the rule of state especially, the degleration of the martial law and statutory degrees which made by the Cabinet was the control of Supreme Court take attention. In addition to that, chief officials' act and transaction is another exception of principle of rule of state. Under this terms, court of martial law gains more importance. It is necessary to analyse the methods of trial and the operation process of these courts. These courts applies numbered 1402 the code of Martial law and the code of related items of numbered 353. Turkey approved European Convention of Human Rights in 1954, and accepted individual application to the organs of the Convention in 1987 and power of judgement of the Court in 1989. Therefore, the application of martial law and the judgement of this court has to be accorded with the terms of the Convention. if we take a look to the Court of martial law for the principles of independent and impartial tribunal established by law and the right to fair trial in a reasonable time, non-retropriority of crimes and punishment and rights of accused it is clear that there are lots of conflict in this respect. As a rule of state signed European Convention of Human Right, Turkey has to amend its Constitution and laws in accorded with the Convention. «ıe 133