Yükseköğretimde öğrenci affı olgusuna ilişkin öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi Dicle Üniversitesi örneği
Investigate opinions of university teaching staffs and students on higher instruction towards student amnesty fact example of Dicle University
- Tez No: 206665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AŞILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Education and Training, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
YÜKSEKÖĞRETİMDE ÖĞRENCİ AFFI OLGUSUNA İLİŞKİN ÖĞRETİM ELEMANI ve ÖĞRENCİGÖRÜŞLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİDİCLE ÜNİVERSİTESİ ÖRNEĞİBu araştırmanın amacı, Dicle Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencilerininöğrenci aflarına yönelik görüşlerinin belirlenmesidir.Araştırmanın evreni, Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi,Hukuk Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, MühendislikMimarlık Fakültesi ve Diyarbakır Meslek Yüksekokulu'na devam eden öğrencilerden ve bubölümlerde görevli öğretim elemanlarından oluşmaktadır.Araştırmanın örneklemi, veri toplama aracının uygulandığı hafta derste bulunan 903öğrenci ve 83 öğretim elemanından oluşmaktadır. Araştırma için toplanan veriler bilgisayarortamında SPSS paket istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi veyorumunda t-testi varyans analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATE OPINION OF UNIVERSITY TEACHING STAFFSAND STUDENTS ON HIGHER INSTRUCTION TOWARDS STUDENTAMNESTY FACT. EXAMPLE OF DİCLE UNIVERSITYThe purpose of this investigation is to determine opinion of university teaching staffand students of Dicle University towards student amnesty.The population of the study consists of the students attending Dicle University, ZiyaGökalp Education Faculty, Faculty of Medicine, Faculty of Law, Faculty of Science andLetters, Faculty of Agriculture, Faculty of Theology, Faculty of Engineering andArchitecture, Diyarbakır Vocational School and working university teaching staff in thesefaculties.The sample of the study consists of 903 students and 83 university teaching staff whowere present on the week of the data collection instrument. The data that were collected forthe study have been analyzed with the SPSS statistical package. T-testi and one-way test wasused in analyse and the commentary of data. Significance level was taken as 0.05.The research was limited to the university teaching staff and students in DicleUniversity. The data collection instrument that had been used in research was improved byresearcher. This data collection instrument was used to ask opinions of university teachingstaff and students of Dicle University towards student amnesty.