Yükseköğretimde öğrenci tatmin düzeyleri ile akademik başarı ortalamaları arasındaki ilişki: Kırklareli Üniversitesi örneği
The relationship between the students' satisfaction and their achievement in higher education: Example of Kırklareli University
  1. Tez No: 531917
  2. Yazar: BERRAK DENİZ DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yükseköğretim kurumlarının temel amaçlarından biri de çalışma yaşamının en önemli kaynaklardan biri olan insanı, yeterli düzeyde bilgi, birikim ve yeterliliğe sahip olarak yetişmesine imkan sağlamaktır. Üniversiteler öğrencilerine sadece akademik olarak değil sosyal açıdan da yeterli donanıma sahip birey olarak yetiştirerek, öğrencilerin kendilerini sürekli geliştirmelerine imkan tanıyacak bir ortam oluşturmalılardır. Öğrenci tatmini her geçen yıl kurumlar açısından daha da öneme sahip olmaktadır. Günümüz rekabet koşullarında üniversitelerin bu sürece dahil olmamaları imkansızdır. Çünkü öğrenci tatmini beraberinde akademik başarı, öğrenci devamlılığı ve sürekliliğini getirdiği düşünülmektedir. Nitekim bu çalışmada da üniversite öğrencilerinin akademik başarıları ile tatmin düzeyleri arasında ki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın evrenini Kırklareli de öğrenim gören tüm yükseköğretim öğrencileri oluştururken, evrenin tümüne ulaşma sınırlılığı nedeniyle evren içerisinden random yöntemiyle örneklem seçilmiştir. Elde edilen bulgularının analizi ise frekans, ortalama, standart sapma puanları ile Independent Samples t testi ve One Way-ANOVA analizleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main aims of higher education institutions is to enable the humans,who are the most important sources of working life, to grow up with efficient knowledge, experience and sufficiency.Universities should provide an environment to their students that allows them to develop themselves continuously by educating their students not only academically but also socially.Student satisfaction is even more important in terms of institutions every year.It is impossible for universities not to be involved in this process in today's competitive conditions.