İdarenin sağlık hizmetinden doğan tazminat sorumluluğu
Administrative responsibility results from health service
- Tez No: 206671
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRSEL KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETSağlık hizmeti sosyal devlet anlayışının sonucu olarak idare tarafından sunulmayabaşlanınca, bu hizmetten doğan zararın tazmini de hukuki bir sorun olarak idare hukukununkonusunu oluşturmaya başlamıştır. İdarenin sunduğu sağlık hizmetinde temel amaç, bireyveya toplumun sağlığını korumak veya yitirilen sağlığı yeniden kazandırmaktır. Tıp bilimininsürekli bir gelişim içinde olması nedeniyle idare tarafından sunulan sağlık hizmetinin kapsamıgiderek genişlemiştir. Sağlık hizmetinden kaynaklanan kusur konusunda yasal düzenlemeolmaması nedeniyle tıbbın ulaştığı en son bilgi seviyesi dikkate alınarak idare açısından hangizararların sorumluluk gerektirdiği, hangisinin ise kabul edilebilir yani sorumlulukgerektirmediği Danıştay tarafından içtihatlarla ortaya konulmuştur.Anayasaya, idarenin faaliyetlerinden kaynaklanan zararların idarece tazminigerektiğini hükme bağlanmıştır. Buna göre, idare kamu hizmeti sunarken kişilere verdiğihukuka aykırı zararları tazmin temek durumundadır. Bu kapsamda değerlendirilen sağlıkhizmetlerinden kaynaklanan tazminat sorumluluğu, idare personelinin kusurundan bağımsızbir sorumluluk halidir.Biz bu çalışma ile genel olarak idarenin hizmet kusuruna dayalı sorumluluğunun biralt dalı olan sağlık hizmetinden kaynaklanan tazminat sorumluluğunu ayırıcı özellikleri ile elealıp değerlendirmek istedik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAs a result of social state understanding, while health service has begun to fulfilled bystate administration compensating of detriment comes from administrative activity hasbecome a main topic of administrativ law. The basic goals of health service offered by stateadministration are to keep person or public healthy and to obtain health that was lost before.Because of continous development in medicial science, health service, given byadministration, scope is getting larger. As a result of absence of legal regulation, detrimentneeds compensation or acceptable detriment doesn?t need compensation determines inaccordance with The Council of State sentencesIn respect of Constitution, administration has to compesate detriment comes from itsactivity. For that reason, while administration fulfills public servises person who is demagedcontrarily to law must be compesated. Administrative responsibility results from healthservice is indipendent from officials? flaw.Whit this study we aim to examine and evaluate distinctive speciality of administrativecompensatory responsibility of health service as a subdimision of general administrativeresponsibility.