Platon ve Farabi'nin ütopik devlet anlayışlarının karşılaştırılması
Compraison of Palto's and Farabi's ideas of utopian states
  1. Tez No: 206675
  2. Yazar: MESUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET?Platon ve Fârâbû'nin Ütopik Devlet Anlayışlarının Karşılaştırılması? konuluyüksek lisans tez çalışmasının amacı, özellikle vasıfsız yöneticilerin mezarlıklaragömmek istedikleri toplum istençlerine karşı, bu istençleri yeni bir başkaldırıfelsefi yaklaşımıyla tekrar diriltme çabası olan ütopyaların, insanlık tarihinde nekadar önemli bir yere sahip olduğunu göstermektir.Dolayısıyla tarihteki ütopyalara kaynaklık edebilecek ve konusu ideal birdevlet olan iki temel ütopik eser denildiğinde ilk akla gelen, bir Batı klasiği olanPlaton'un ütopyası ile bir Doğu klasiği olan Fârâbû'nin ütopyalarını ele aldık.Öncelikle iki filozofumuzun da hayatını ve yaşadıkları dönemi ele aldık. Çünküütopyaların çıkış noktası genelde yaşanılan ortamdır. Daha sonra genel anlamdadevlet ve ütopyanın ne olduğunu vurgulamaya çalışıp Platon ve Fârâbû'ninütopik devlet anlayışları ve bunların kaynaklarını inceledik. Fârâbû'ninütopyasındaki Platon kaynaklı materyalleri ortaya koyarak özgün yapısınıbelirlemeye çalıştık. Bu arada ikisinde de ?devlet başkanlığı?nın ne anlamageldiğini ortaya koymaya çalıştık. Buradan yola çıkarak Fârâbû'de filozof vepeygamber olgusunu incelemeye çalıştık. Ayrıca Fârâbû ve Platon'da ütopyanınanlamına değinerek Fârâbû özelinde bu konunun din ve felsefe uzlaşmasıaçısından nasıl bir yapıya sahip olduğunu vurguladık. Böylece ikisi arasındakiparalellikleri ortaya koymaya çalıştık.Sonuç kısmında ise her iki filozofun da ütopyalarına kaynaklık eden?Tanrısal yaşam? kaynağının nasıl bir etki yarattığını ve bir ütopyanın ya daideal devletin bu olgudan nasıl etkilenebileceğinin altını çizmeye çalıştık.Böylece erdemli bir devletin oluşabilmesi ve insanların mutlak saadeteulaşabilmesi için yöneticinin nasıl olması gerekliliğini belirlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA master thesis on ?Compraison Of Plato?s And Fârâbû?s deas Of UtopianStates? states that especially against the social will that unqualified statesmenwished to burry into the grave, utopias as a struggle model for a new philosophicalrebellion praxis are of great importance in the history of mankind.We tried to examine two basic utopian works which are to become the sourcefor other utopias in history and whose subject-matter is an ideal state. We havetreated Plato?s utopia being a western classic and Fârâbû?s one being an easternclassic. First of all, two philosophers? lifes and times have been treated. Forgenerally the starting-point of utopias are the liked, experianced medium. Later, wehave tried to focus on what in general sense a state and utopia are. We haveexamined Plato?s and Fârâbû?s ideas of state and their sources. Exposing the Platonicmaterials in Fârâbû?s utopia, we tried to maintain its original structure. Here we havetried to answer the question of what a president means for those two philosophers.Commencing from this, we have attempted to make clear the phenomena ofphilosopher and Messenger in Fârâbû. n addition to this, by considering the meaningof utopia in Fârâbû and Plato, we have stressed upon the problem of what kind of astructure this point possesses from the view-point of harmony between religion andphilosophy. Accordingly similarities and differences have been elaborated.As a result, we have tried to show that how the source of divine life effectson Plato?s and Fârâbû?s understanding of utopia and to underline that how thissource effects a utopia or state practice. Therefore, we have tried to determine how astateman must be in order to form a good state and in order human beings to reachthe absolute happiness.