Uzaktan eğitim için kullanılabilecek bir teknolojik akıllı sınıf geliştirme çalışması
A study of technological intelligent class development for distance education
- Tez No: 206676
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TEKDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, öğretim kuramları ve pedagojik yaklaşımlar gözetilerek uzaktaneğitimde kullanılmak üzere, senkron ve asenkron eğitimleri bir arada sunacak, akıllısınıf (AS) geliştirme çalışması yapılmıştır. AS modeli web tabanlı olarak kullanıcılarasunulmuştur. AS gerekli donanıma sahip bir adet sınıf ve bir adet web portalındanoluşturulmuştur. AS modelinin ve portalın değerlendirilmesi için örnek derslerhazırlanmıştır. Geliştirilen değerlendirme anketi uzmanlara ve öğrencilereuygulanmıştır. Veriler; görsellik ve etkileşim, sunuş, teknik yapı ile eğitsel özellikleraçısından incelenmiş, sınıfın ve portalın uzmanlar ve öğrenciler tarafından başarılıolduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, synhronized and asynchronized distance education software to beused in a intelligent class environment is developed based on instructional andpedagogical approaches. The model of intelligent class on web is presented to the user.Instructional environment consist of a intelligent class hardware and a web portal.Examples of instructional units are develop to test the model and portal. A survey isapplied to experts and students. The data is analyzed for the variables of visuality,interaction, presentation and education. The results shows that the intelligent class andportal are found to be successful.