Tezkirelere göre bugünkü Makedonya şehirlerinden yetişen divan şairleri
In respect to tezkires divan poets became famous in the cities of contemporary Macedonia
- Tez No: 206706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBERRA GÜRGENDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, Tezkirelere göre bugünkü Makedonya şehirlerinden yetişen 55 divan şairi ele alınmıştır. Tez, ?Giriş?, ?İnceleme? ve ?Sonuç? bölümlerinden oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde Makedonya'nın Osmanlızamanındaki durumuyla ilgili bilgiler verilmiş, daha sonra bu bölgede divan şairi yetiştiren şehirlerin o günkü sosyo-kültürel kimlikleri tarihî bilgiler ışığında ortaya konulmaya çalışılmış ve tezkireler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. ?İnceleme? bölümünde tezkireler ışığında bugünkü Makedonya'da bulunan Üsküp, Manastır, Kalkandelen, Debre, İştip, Kratova ve Gevgeli şehirlerinden yetişen divan şairleri; hayatları, şahsiyet özellikleri, edebî kişilikleri ve şiir özellikleri ile ele alınmıştır. ?Sonuç? bölümünde ise ?İnceleme? bölümünde şairlerle ilgili elde edilen genel bilgilerin tablo halinde dökümü yapılmışve bu bölge şairleriyle ilgili kısa bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study 55 divan poets who were grown up and educated in the cities of contemporary Macedonia are searched in the light of tezkireler (memorials). The study is divided into three main parts: introduction, research and conclusion. In the introduction part Macedonia during the Ottoman Empire period is described and the cities where the Divan Poets lived are mentioned in the light of historical documents also the socio-cultural identities of the poets are determined and a brief information about tezkireler (memorials) is stated. In the research part the lives, characteristic features, literary identities and the poem genre of the poets who lived in the cities of contemporary Macedonia- Skopje, Monastery, Kalkandelen, Debar, Stip, Kratova and Gevgelija- were analyzed in the light of tezkireler (memorials). In the conclusion part a table is designed related to the documents ontained about the poets and a brief evaluation is stated.