The rise of anti-Americanism in contemporary Turkish politics
Yakın dönem Türkiye siyasetinde yükselen anti-Amerikanizm
- Tez No: 422183
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABRİ SAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı George W. Bush ve Barack H. Obama döneminde yükselen anti-Amerikanizmin sebep olduğu nedenleri anlamaktır. Bu çalışma anti-Amerikanizmi Amerika Birlesik Devletleri'ne karşı alınan olumsuz tavırlar olarak tanımlamaktadır. Yakın yıllar içeresinde Amerika'nın politikalarına karşı olan bu olumsuz tavırlar Orta Doğu, Kuzey Afrika ve dünya geneline doğru yayılmıştır. Fakat, bu tez daha çok Türkiye'deki Amerika algısı üzerine yoğunlaşmıştır. Türkiye NATO'da önemli bir güç ve küresel teröre karşı Amerika'nın kritik bir müttefiki olarak görülmektedir; bu yüzden böylesine önemli bir müttefikin Amerika'ya karşı neden bu denli olumsuz görüşe sahip olduğunu anlamak önem taşımaktadır. Bu kanıda bir sonuca varılabilmesi icin karma araştırma yöntemi (mixed method) kullanılmıştır. Bu yöntemi kullanarak bu tez, yalnızca anti-Amerikanizmin var olduğuna değil ortaya çıkış nedeni hakkında da cevap verebilmektedir. Çoğunlukla görülmektedir ki, Soğuk Savaş sonrası anti-Amerikanizm doğrudan George W. Bush'un Orta Doğu'ya yönelik eylemleri sonucunda ortaya çıkmıştır. 11 Eylül, 2001 terör saldırısı sonrasında Türkiye'de Amerika'ya yönelik bir sempati oluşmuştur. Amerika'nın Irak işgali ardından Amerika'ya karşı görüşler olumsuz yöne gitmeye başlamıştır. Böylece Bush'un bölgesel politikaları sonucunda, anti-Amerikanizm geniş ölçüde artmıştır. Barack Obama'nın başkan seçilmesiyle birlikte bir umut doğmuştur. 2008 seçim sürecinde Obama, Bush Dönemi'nde uygulanan neomuhafazakar politikalara hayli eleştirel yaklaşmıştır. Bunun sonucunda, Obama döneminde yaşanabilecek değişim beklentisiyle Türk kamuoyunun Amerika'ya olan tutumu az da olsa olumlu yönde gelişmiştir. Anti-Amerikanizm, Obama yönetimi altında da Bush Dönemi'nde şahit olunan: çok yanlı olmayan politikalar, Türk iç siyasetini göz önünde bulundurmama ve tevazu eksiliği gibi sebeplerden dolayı hala devam etmektedir. Son zamanlarda IŞID'ın (ISIL) ortaya çıkardığı yeni tehditlerin Türkiye-Amerika arasındaki ilişkiyi ve buna bağlı olarak kamuoyunun görüşünü değiştirme olasılığı da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to understand the driving factors for the spread of anti-American sentiments in Turkey spanning the administrations of George W. Bush, and Barack H. Obama. This study defines anti-Americanism as the expression of negative attitudes towards the United States. Through recent years, negative attitudes regarding American policies have expanded throughout the Middle East, North Africa, and worldwide. However, this thesis primarily gives importance to Turkish perception towards the United States. Turkey is an important power in the NATO alliance, and is regarded as a critical ally to the United States in the fight against global terror; therefore it is important to understand why an important ally has such negative opinions. In order to reach a conclusion on the matter, this study relied on a mixed method research design. By using this strategy, this thesis can give answers as to 'why' anti-Americanism exists, as opposed to only 'does' anti-Americanism exist. Overwhelmingly, anti-Americanism in the post-Cold War era is directly resulted from the actions in the Middle East initiated by President George W. Bush. Following the terrorist attacks of September 11th, 2001, Turkey had sympathy for the United States. When the United States sought to invade Iraq however, opinion towards America had shifted for the worse. Thus, as a result of the Bush regional foreign policies, anti-Americanism had grown extensively. There was a sign of hope however when Barack Obama was elected into office. During the 2008 election, Obama was highly critical of the neoconservative policies taken by the Bush Administration. As a result, Turkish public opinion towards the United States saw a slight increase with the expectation that real change would occur with the Obama Administration. Anti-Americanism still resonated under Obama for the same reasons witnessed during the Bush era: a lack of multilateralism, a lack of consideration for domestic Turkish issues, and a lack of humility. Nowadays, the emergence of new threats from ISIL may further shift bilateral Turkish-American relations, and accordingly affect anti-American sentiment.